160 Kütüphane Tek Uygulamada

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından geliştirilen mobil uygulama sayesinde 160 halk kütüphanesi te bir çatı altında toplantı.

GENEL 30.12.2018, 17:05
160 Kütüphane Tek Uygulamada

En Yakın Hangi Kütüphanede Bulabilirim?
Kütüphanem Cepte, Her Anımda Benimle mottosuyla harekete geçen Kültür ve Turizm Bakanlığı, ülkemizdeki 160 kütüphaneyi tek bir mobil uygulamada buluşturdu. Böylelikle kitapseverler istedikleri kitabın hangi kütüphanede bulunduğunu tek bir tıkla bulabilecekler. Ayrıca barkot okutma özelliği sayesinde de en yakın hangi kütüphanede hangi kitabın bulunabileceği öğrenilebilecek. 

Yüzlerce E-Kitap
Bu uygulama sayesinde sadece kitapların yerleri öğrenilmeyecek. Aynı zamanda yüzlerce e-kitap için de erişim sağlanabilecek. Ödünç alınacak e-kitaplar süresi içinde tekrar teslim edilebilecek ya da istenildiğinde süresi uzatılabilecek. 

Kütüphanem Cepte adı verilen bu uygulamanın tanıtımı ve duyurusu yapılmamasına rağmen şimdiden 25 bin kullanıcı sayısına ulaşıldı. Resmi duyurunun yapılması ile birlikte bu sayının daha da çok artması bekleniyor. Uygulamaya çeşitli iyileştirmelerin de eklenmesi ile birlikte daha kullanışlı olacaktır. Örneğin e-kitapların sayısının artırılması, görme engelliler için sesli kitapların sayısının artırılması gibi seçenekler masaya yatırılmalıdır. Henüz yapım aşamasında olan bu uygulamanın daha da çok geliştirileceği şüphesizdir. Bu sayede vatandaşlarımızın bilgiye erişimi daha da çok kolaylaşacak ve okuma isteği de artacaktır. Kitapseverler için kitap ücretlerinin düşürülmesi de son derece sevindirici olacaktır. Ancak bu şekilde kitap okuma oranlarında ciddi bir artış sağlanabilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@