15 Temmuz Hain Darbe Girişimi Sonrası Tüketici Mağduriyeti Yargıtay da Karara Bağlandı 

15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında paket tur sözleşmesi ile İtalya gezisine katılmak için ücret ödeyen ve geziye katılamayan tüketici hakkında Yargıtay 13. Hukuk Dairesi kararını verdi.

GENEL 25.05.2019, 11:34
15 Temmuz Hain Darbe Girişimi Sonrası Tüketici Mağduriyeti Yargıtay da Karara Bağlandı 

Tüketici tarafından bir tur firmasıyla 22 Temmuz 2016 ile 29 Temmuz 2016 tarihleri arasında İtalya gezintisi için 3.341,00 TL ye paket tur sözleşmesi yapılmıştır. 15 Temmuz 2016 hain darbe girişimi nedeniyle kamuda çalışan tüm personelin izinlerinin iptal olması sebebiyle tüketici kamu personeli tura katılamamıştır.

Katılamadığı bu tur için ödediği paranın iadesini talep eden kamu personeli tüketiciye sadece ödediği paranın 1.621,75 TL lik kısmı geri ödenmiş ve geri kalan 1.719,25 TL lik bakiye firma tarafından ödenmemiştir.

Tarafına ödenmeyen bu paranın tahsili için hakkını arayan kamu personeli tüketici bulunduğu ilin Tüketici Hakem Heyetine başvurmuş ve paranın iadesi hususunda heyet tüketicinin aleyhine karar vererek red kararı vermiş, sonrasında mahkeme yolunu da kısmen kabul ile tüketen tüketici, konuyu Yargıtay da temyiz yoluna gitmiştir.

Yargıtay 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası kamu personeli izinlerinin durdurulmasını mücbir sebep olarak kabul ederek tur firmasının o ana kadar yaptığı ve geri alma imkanı olmayan harcamalarının tüketiciye iadesinin mümkün olmadığını ve tur firmasının bu geri alması mümkün olmayan harcamalarını belgelendirmesi şartıyla belgelendirdiği bu giderlerden arta kalan kısmın tüketiciye ödenmesi gerektiğini belirtmiştir.

Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin kararını incelemek için tıklayınız.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)