12. Dönem Astsubay Kursiyerleri Adalet İçin Başkomutana Yazdı

2015 yılında açılan muvazzaf astsubaylık sınavı ile alınan ve tüm eğitim, mülakat, fiziki yeterlilik gibi aşamaları tamamlamış olan 12. dönem astsubay kursiyerlerinin atanmaları gerekirken...

GENEL 04.01.2018, 10:08
12. Dönem Astsubay Kursiyerleri Adalet İçin Başkomutana Yazdı

OHAL KHK’sı yayınlanarak tüm mevcut atama işlemleri iptal edilmişti. Tüm kursiyerler hiç bir şey olmamış gibi izne gönderilmişti ve bu olayın üzerinden 18 ay geçti. Kursiyerler 18 aydır adalet bekliyorlardı ve başkomutan cumhurbaşkanına hitaben bir mektup yayınladılar. 

675 sayılı KHK ile kuvvet komutanlıklarındaki temin faaliyeti tamamlanmamış tüm subay ve astsubay adaylarının işlemleri iptal edilmişti. 12. Dönem astsubay kursiyerleri kendileri hakkında tüm işlemlerin tamamlandığını ve atama beklediklerini söyleyerek adalet istedi. Gerekirse yeniden güvenlik soruşturmasından geçirilmeyi talep ettiler. 

Toplumdan Dışlandılar

18 aydır işsiz bir şekilde bekleyen ve astsubay adayı iken atılmış gibi muamele gören bu kişiler tüm özlük haklarından yoksun bırakıldıklarını söylediler. Bu durumdan ötürü de artık hiçbir yerde iş bulamadıkları için isyan ettiler. Bu gelişmelerle 18 aydır hayatlarının karardığını, toplumdan dışlandıklarını ve ailelerinin perişan olduğunu ifade ettiler. TSK’dan ilişikleri kesildikleri için toplumda damgalı bir şekilde yaşadıklarını ve hayata tutunmakta zorlandıklarını ifade ettiler. 

Bu kursiyerlerin maruz kaldıkları muamele OHAL KHK’sı ile olmasına rağmen OHAL Komisyonu da başvuruları kabul etmedi. Yargı yolu da açık olmadığı için kursiyerlerin elinden hiçbir şey gelmiyor. Bu yüzden Cumhurbaşkanına seslenen bir mektup ile adalet istediler.

Yorumlar (0)