105 Bin Asker Erken Terhis Edilecek

Yeni askere alma kanunun kabul edilmesiyle 6 ayını dolduran 105 bin asker erken terhis edilecek. MSB Yazı Gönderecek...

GENEL 26.06.2019, 21:27
105 Bin Asker Erken Terhis Edilecek

MSB Yeni askerlik yasası geçtiğimiz günlerde meclisten geçerek yasalaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da onayından geçti ve Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu düzenleme ile eğitim farkı olmadan her vatandaş 6 ay zorunlu askerlik yapacak. İlk bir ay eğitim, sonraki 5 ay ise askeri hizmetle geçecek. Bedelli olarak askerlik yapanlar ise 1 ay askerlik yaptıktan sonra terhis olabilecek. 

Yeni askerlik yasası şu anda askerde olan herkesi kapsayacaktır. Askerlikte 6 ayı dolan kişiler erken terhis olabilecek. Bunun için Milli Savunma Bakanlığı tarafından birliklere yazılar gönderilerek talimat verilecek. Er ve erbaşlar terhis olmak için gelecek olan yazıyı bekliyor. 

Gönüllü Askerlik Yapılabilecek
Askerde olan ve askerliğine devam etmek isteyen kişiler sıralı disiplin amirlerinin olumlu değerlendirmesini alarak askerliğe devam edebilir. Bakanlığın uygun göreceği sayıda kişi 6 ay daha askerliğe devam edebilir. Gönüllü olarak askerliğe devam eden askerlere net asgari ücretten az olmamak üzere harçlık ödenecektir. 

Çok sayıda askerin aynı anda terhis olmasından ötürü güvenlik zafiyeti yaşanmaması için gönüllü askerlik sistemi çözüm olacaktır. Böylece askere devam etmek isteyen kişiler ile sorun çözülmüş olacaktır. Şu an askerde olan ve 6 ayını dolduran kişiler birliklerine gelecek olan yazıdan sonra kararını verebilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)