10 İlde Maskesiz Sokağa Çıkmak Yasaklandı

Adıyaman, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bartın, Denizli, Düzce, Kastamonu, Muğla ve Uşak il pandemi kurulları maskesiz sokağa çıkmayı yasakladı.

GENEL 14.05.2020, 20:37 22.06.2020, 20:54
10 İlde Maskesiz Sokağa Çıkmak Yasaklandı

10 İl Karar Aldı

Normalleşme adımları kapsamında kontrollü sosyal hayat başladı. Marketler zaten açıktı ancak Pazar yerleri ile AVM’lerin açılışı yapıldı. Toplu taşıma araçları ile taksiler de faaliyetlerine başladı. Tüm bunlar sosyal hayatta hareketlilik anlamına geliyor. 

İşte bu hareketliliğin yeni vaka anlamına gelmesini istemeyen bazı iller tarafından maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı. Adıyaman, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bartın, Denizli, Düzce, Kastamonu, Muğla ve Uşak illerinde maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı. Aynı zamanda sosyal mesafe kuralına uymaları istendi. 

Gaziantep, Adana ve İzmir illerinde insan kalabalığının fazla olduğu cadde ve çarşı yerlerine maskesiz giriş yapılamayacaktır. 11 Mayıs’ta açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan maskesiz sokağa adım atılmamasını istemişti. İl sağlık kurulları tarafından alınan maske takma zorunluluğu kararı Erdoğan’ın sözlerini desteklemektedir. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca halkın maskesiz dışarı çıkmasının sorumlulukla bağdaşmayacağını söylemişti. Özellikle de yarım maske takmanın hiçbir faydası olmayacağını hatırlattı. 

Maske Takmayana 392 Lira Ceza

İller tarafından alınan kararlara uymayarak maske takmayanlara kabahatler kanununa göre 392 lira para cezası kesilecektir. Yine maskesiz girişi yasaklanan yerlere maskesiz girenlere de 392 lira para cezası kesilecektir. Vatandaşlar hem kendilerinin hem de toplumun sağlığını korumak için önlemlere uymalıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)