Zamlar İçin İş Dünyasından Açıklamalar Geldi

Ticaret bakanının stokçuluk açıklamasından sonra iş dünyasının önemli temsilcileri konuyu değerlendirdi.

Zamlar İçin İş Dünyasından Açıklamalar Geldi

"Dalgalanmayı Fırsat Görüp Stokçuluk Yapanlar Var”

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan piyasadaki zamlı fiyatlar için "Dalgalanmayı fırsat görüp stokçuluk yapanlar var, önlem alınacak" şeklinde açıklama yapmıştı.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın stok yapmadığını ancak dolar endeksli ürünlerde fiyatların arttığını söylemişti. Ancak bazı fırsatçıların dolardaki artışın iki katı zam yaptığını aktarmıştı. Hatta stokçuluğu meslek edinenlerin su stokladığını söyledi. 1 koli suyun fiyatı 2 TL artınca, daha da artar diye bekleyenler stoklamaya başladı. Sanki her şey yurtdışından geliyormuşçasına fiyatlarda artış olduğunu söyledi.

İstanbul Sanayi Odası Başkan Yardımcısı İrfan Özhamaratlı ise tedariklerin dolar endeksli olduğunu hatırlattı. Üretici TL ile satmaktansa hiç satmama taraftarı dedi. Bu yüzden sanayici kendisini korumaya almak istiyor. Piyasada peşin çalışan kimsenin olmamasının endişe verici olduğunu aktarıyor.

BİM: Tedarikçiler Üretim Yapamaz

İş dünyasının önemli temsilcilerinden BİM bu açıklamayı değerlendirdi. BİM icra kurulu üyesi ve CEO’su Haluk Dortluoğlu, döviz kurundaki artışın bir kısmını ürünlere yansıtmak zorunda olduklarını söyledi. Döviz kurundaki artışın ürünlere yansıtılmaması halinde tedarikçilerin üretim yapamayacağını belirtti.

Kimyevi Maddeler ve Mamulleri Sektör Konseyi Başkanı Murat Akyüz ise stokçuluğun alt alım satım yapanlar ve ana dağıtıcılarda olduğunu söyledi. İhracatçı ve üreticinin stokçuluk yapmadığını söyledi. bunların sadece kur farkıyla olan maliyeti yansıttığını belirtti.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE