Zam Şampiyonu Limon Aldı Başını Gidiyor!

Geçen ay zam şampiyonu olan limon istikrarlı yükselişini sürdürüyor. Bahçede kilosu 1 liraya satılan limon, Pazar tezgahında 10 liraya alıcı buluyor.

EKONOMİ 12.08.2018, 21:12
Zam Şampiyonu Limon Aldı Başını Gidiyor!

Limon Fiyatları Arasında Uçurum Var

Ülkemizde geçen yıl 1 milyon 7 bin ton limon üretimi yapılmıştı. Şimdi ise üreticiden 1-1,5 liraya çıkan limon, tüketiciye 10 liradan satılıyor. Türkiye'nin en önemli narenciye üretim merkezlerinden biri olan Çukurova'da bile limon fiyatları tezgahta 10 lirada. Markette, pazarda, manavda fiyatlar fark etmiyor. Vatandaşlar salataların olmazsa olmazı limonu alamamaktan memnun değil. Üretici ise bahçe ve tezgah arasındaki farka isyan ediyor.

Bir Süre Daha Limon Fiyatları Düşmeyecek

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, şu anda hasadı yapılan limon fiyatları için boyutuna göre 1-1,5 TL arasında değiştiğini söyledi. Tezgahta ise limon boyutuna göre 8-10 liraya alıcı buluyor.

Marketlerde 10 liraya alıcı bulan limon için alış fiyatı 5 TL, vergiler 0,73 TL, sevk giderleri 0,12 TL, mağazacılık giderleri de 0,88 TL olarak ekleniyor. Bu durumda maliyet 6,73 TL oluyor. Ancak yine de limonun fiyatında üretici ile perakende arasında uçurumlar oluşuyor. Bazı limon türlerinin hasadına Eylül ayında başlanacak olması ile fiyatların bir nebze de olsa düşmesi bekleniyor. Ancak vatandaş doyasıya limon alamamaktan şikayetçi. Şu koşullar altında limonun tanesi bile 2-2.5 TL’ye geliyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)