Yumurtaya Son 1 Yılda %91 Zam Geldi

Yumurta fiyatları son 1 yıl içerisinde %91 oranında zamlanırken, son bir haftada ise yumurtaya %10 zam geldi.

EKONOMİ 12.07.2018, 22:58
Yumurtaya Son 1 Yılda %91 Zam Geldi

Keskinoğlu’nun Üretimi Geriledi

Yumurta ve beyaz et pazarının en büyük tedarikçilerinden olan Keskinoğlu’nun üretimi azaldı. Şirket nakit sıkışıklığı nedeniyle konkordato talebinde bulundu. Bu gelişme kanatlı hayvan sektöründe değişikliğe sebep oldu. Şirket yaklaşık 3 hafta önce üretimi durdurdu. Bu sebeple piyasadaki yumurta ve beyaz et tedariki de azaldı. Pek çok yumurta üreticisi de aynı kaderi paylaşmamak için direnmeye devam ediyor.

Yeme De Zam Geldi

Keskinoğlu’nun üretimi durdurmasının yanı sıra yem fiyatlarında da artış yaşanması yumurtaya zam olarak yansıdı. Yem fiyatlarına %25 zam geldi. Ocak ayında 250 TL olan bir ton yem, Temmuz ayında 550 TL’den alıcı buldu. Bir yumurtanın maliyeti ise 200 gram yeme tekabül ediyor. Stoklanmayan yumurtanın maliyeti şu anda 28,8 kuruş ve üretici 33 kuruştan yani maliyetine satıyor.

Geçen yıl üreticide 17 krş olan yumurta şimdi 33 kuruşa satılıyor. Pazarda 60 kuruşa alınabilen yumurtanın adedi marketlerde 80 kuruşa satışa sunuluyor. Üretici tarafından mayıs çukuru olarak nitelenen Nisan Mayıs Haziran aylarında her sene yumurta fiyatlarında düşüş yaşanırdı. Ancak bu sene fiyatlarda düşüş değil artış yaşandı. Son bir hafta içinde yumurtaya %10 zam söz konusu olurken, geçen yıla oranla ise %91 zam yaşandı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)