Yükseköğretim Öğrencileri Toplum Yararı Programı Kapsamında Çalıştırabilecek

16 Kasım 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren  Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı.Artık Üniversite öğrencileri Toplum Yararına programlarında çalışacak.

Yükseköğretim Öğrencileri Toplum Yararı Programı Kapsamında Çalıştırabilecek

Aktif İşgücü Hizmetlerinde yapılan değişiklik ile bundan sonra Yükseköğretim Kanunu kapsamındaki yükseköğretim öğrencilerinin Türkiye İş Kurumu tarafından toplum yararı programı kapsamında çalıştırılabilmesini sağlayan düzenlemeler yapıldı.

Yönetmelik gereği hangi öğrenciler toplum yararına programlarında kimler çalıtırılıp kimler çalıştırılamayacak?

Toplum Yararına Programlarında açık öğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ve Toplum Yararına Programının uygulama süresi içerisinde, dersleri devam eden veya zorunlu staj yapmakta olan kişiler hariç diğer yükseköğretim öğrencileri çalıştırılabilecektir.

Yükseköğretim öğrencileri hangi aylarda ve hangi alanlarda toplum yararına programlarda çalıştırılabilecek?

Yayımlanan yönetmelik gereği yükseköğretim öğrencilerinin çalışma hayatıyla tanışmalarını sağlamak ve bu kişilere çalışma disiplini kazandırmak amacıyla Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında, toplumsal faydanın yüksek olduğu alanlarda kamu kurum veya kuruluşlarıyla en fazla üç ay süreyle çalıştırılmaları uygun görüldü.

Sadece aşağıda belirtilen alanlarda Toplum Yararına Programlarda çalıştırılabilir.

Doğanın korunması, Kültürel mirasın restorasyonu, korunması ve tanıtılması, Kütüphanelerin bakımı ve düzeni, Kamu kurumlarının kültürel ve sosyal hizmetlerinin desteklenmesi alanlarında çalıştırılabilecek.

Toplum Yararına Program dâhilinde çalıştırılan öğrencilerin ücretleri ne kadar olacak?

Asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen günlük asgari ücret miktarının program kapsamında katılım sağlanan gün sayısı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarda ücret ödenecektir.

Kamu Personel Alımı

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2018, 13:56
YORUM EKLE