Yöresel Ürünler İçin Raf Ayırmak Zorunlu Olacak

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yöresel ürünler için marketlerde belirli bir yüzdede raf ayrılmasını zorunlu kılacaklarını açıkladı.

EKONOMİ 20.03.2019, 20:00
Yöresel Ürünler İçin Raf Ayırmak Zorunlu Olacak

Yöresel Ürünler Markette Yer Bulacak
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ilk olarak Kapıköy Gümrük Kapısı'nın açılışına ve ardından da Tuşba ilçesindeki Fuar Kongre Merkezi'ndeki mobilya fuarının açılışın katıldı. Bu açılışlarda yaptığı konuşmalarla çeşitli açıklamalarda bulundu.

Perakende sektörü ile ilgili yaptıkları yeni bir çalışmayı da katılımcılarla paylaştı. Marketlerde yöresel ürünler satılmasının zorunlu olacağını belirtti. Her markette ayrılan belirli bir yüzdelik alanda yöresel ürünler sergilenecek. Böylece o bölgedeki yöresel ürünlere her şekilde ulaşmak mümkün olacak. Hem de yöresel ürünlerin tanıtımı ve satışı kolaylaşacak. 

Ayrıca marketlerin satışını yapacağı markalar da düzenlenecek. Bir market sadece kendi markalarının satışını yapamayacak. Diğer markaların satışını da yapmaları zorunlu olacak. Marketlerin metrekaresine göre belirli bir yüzdesi yöresel ürünler için ve belirli bir yüzdesi de diğer markaların ürünleri için ayrılacak. Böylece ürün çeşitliliği sağlanacak.

Esnaf İhracat Yapacak
Esnafın ihracat yapması için pazarlama ve marka destek projesi de planlanıyor. Böylece esnafların satış sahlarının genişletilmesi hedefleniyor. Proje ile esnaflara e-ticaret ve e-ihracat eğitimleri veriliyor. Projenin hayata geçmesi ile esnafların iç pazardaki başarısının dış pazar ve dijital pazarda da sağlanması amaçlanıyor. Bakan Pekcan bu Van’ın bu projenin öncüsü olabileceğini aktardı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)