Yerli Otomobilin CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş Oldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli otomobil projesi için CEO’nun Mehmet Gürcan Karakaş odluğunu ve kurulacak olan şirketin pay dağılımlarını açıkladı.

EKONOMİ 03.06.2018, 16:36 03.06.2018, 11:38
Yerli Otomobilin CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş Oldu!

Yerli Otomobil İçin Ayrıntılar

Türkiye’nin Otomobili için kurulan şirkette Anadolu Grubu, Kök Grup, Turkcell, BMC ve Zorlu Holding %19’ar paya sahip olacak. TOBB’un payı ise %5 olacak. Bu hisselerle kurulumu tamamlanan Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ'nin CEO’su ise Mehmet Gürcan Karakaş oldu. Usulü işlemlerin tamamlanmasının ardından şirketin kuruluşu gerçekleşecek. Şirkette yer alacak olan kilit pozisyonlar doldurulduktan sonra şirket yapılanması tamamlanacak. Şirket kurulumu ile mühendislik ve tasarım çalışmaları yapılacak.

Yerli Otomobil Tasarımı

Yerli otomobil için başlatılan süreçte tasarım çalışmaları da başladı. Yerli ve uluslar arası önemli isimlerin bu proje için desteği alındı. 2019 yılında yapılacak olan ilk prototip halkın beğenisine sunulacak. Geleceğin teknolojileri ile yapılması planlanan aracın teknik özelliklerinin de çağın gereklerine uygun olması gerekiyor. Elektrikli, bağlantılı ve otonom sürüş özellikleri olan bir araç tasarımı hayal ediliyor.

Mehmet Gürcan Karakaş Kimdir?

1965 Antalya doğumlu olan Mehmet Gürcan Karakaş, 1988 yılında ODTÜ makine mühendisliği bölümünden mezun oldu. Mezun olur olmaz Aselsan’da çalışmaya başlayan Karakaş, 1990 yılında Alman devi Bosch ile çalışmaya başladı. Uzun yıllar Bosch’un başarısına katkı sundu. Bosch genel müdürlüğünden sonra kıdemli başkan yardımcısı olarak görev yaptı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)