Yerli Otomobile Rekor Talep

Geçtiğimiz dönem içerisinde bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde başlatılan yerli otomobil projesinde şirketler belirlenmiş ve ardından nerede üretileceği konusu tartışılmaya başlanmıştı.

EKONOMİ 11.01.2018, 21:45
Yerli Otomobile Rekor Talep

Bunun üzerine şirket oluşturma çalışmalarına başlanmış ve gerekli olan yol haritası şekillenmeye başlamıştı. Bu sırada ise Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na da birçok siparişin geldiği ifade edildi. Henüz üretilmiş bir otomobil yokken bu kadar çok siparişin yağması vatandaşın yerli otomobile ne kadar çok sahip çıktığını bir kez daha göstermiş oldu.

Birey ve Kurumlardan Sipariş Yağıyor

Henüz üretim aşamasına geçmeyen yerli otomobil için sipariş yağdığı bizzat Bakan Faruk Özlü tarafından açıklandı. Bu kapsamda kurumlar ve bireyle çok sayıda sipariş vererek yerli otomobile sahip çıktıklarını bir kez daha göstermiş oldular. 

Bunun yanı sıra otomobilin nerede üretileceğine ilişkin soru işaretlerinin giderilmesi adına birçok belediyenin de devreye girdiğini belirten Özlü, bu kapsamda bazı belediyelerin arsa dahi vermeyi teklif ettiklerini dile getirdi.

İstihdam Kapısı

Eğer yerli otomobil üretimine başlanabilirse bu durumda ciddi bir istihdam oluşturmak söz konusu olabilecek. Bu sebeple belediyeler tarafından bu proje ciddi manada ilgi görmektedir. Proje çalışmalarının hızla devam ettiği yerli otomobil üretiminin 2021 yılı içerisinde tamamlanması hedefleniyor. Böylelikle 2021 yılı içerisinde yerli otomobilimiz yollarda yer alabilecek. Bu ise ülke ekonomisi adına çok ciddi bir kazanım anlamına gelecektir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@