Yerli Otomobile Katar’dan Destek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde yeniden başlanılan yerli otomobil projesi için babayiğit olarak nitelendirilen şirketler belirlenmişti.

EKONOMİ 18.01.2018, 21:34 22.01.2018, 20:36
Yerli Otomobile Katar’dan Destek

Bunun ardından nerede üretim yapılacağı konusu ele alınmaya başlanmıştı. Bu sırada da vatandaşlardan ve kurumlardan da birçok sipariş alınmaya dahi başlanmıştı. 

Tüm bu gelişmelere ek olarak Katar da yerli otomobile yatırım yapmaya karar verdi. Peninsula Qatar Gazetesi’ne röportaj veren Katar Ticaret Odası Başkanı Şeyh Halife bin Casım el Sani Türkiye otomotivine yatırım yapılacağını belirtti. 

İlk Olarak Sedan Araçlar Üretilecek

Türkiye Doha Büyükelçiliği’nde Ticaret Müşaviri olarak görev yapan Burak Güreşçi de bu konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bu açıklamasında Türkiye’deki araçların %70’inin ithal olduğuna değinen Güreşçi üretilecek araç hakkında da bilgiler verdi. Bu kapsamda ilk olarak sedan tipi araçların üretiminin yapılacağını belirten Güreşçi daha sonra SUV tipi araçlara geçileceğini belirtti.

Ayrıca elektrikli araç üretiminin de ilk üretimlerden sonra gündeme alınacağı Güreşçi tarafından ifade edildi. 

Satışlar 2021’de

2019 yılına kadar örnek modellerin hazırlanması hedeflenirken 2021 yılında da araçların tamamen piyasaya sürülmesi bekleniyor. Ancak şimdiden sipariş patlaması yaşandığını ifade edebiliriz. Umarız ki bu projede başarıya ulaşılır ve ülkemizin de tamamen yerli bir otomobili olur. Bu sayede katma değeri yüksek bir ürün ihraç etmemiz de mümkün olacaktır. Böylelikle yerli otomobil kullanım oranı da ciddi bir şeklide artacaktır.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@