Yerli Otomobil Fabrikası İçin Yer Aranıyor

Yerli otomobil çalışmaları için TOGG Bursa’ya yakın olmasını arzulasa da fabrikanın kurulacağı yer henüz belli değil.

EKONOMİ 22.02.2019, 23:46
Yerli Otomobil Fabrikası İçin Yer Aranıyor

Bursa’da Arazi Bulmakta Zorluk
Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Bilecik Valisi Bilal Şentürk’ü makamında ziyaret etti. Görüşme sonrasında ise gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yerli otomobil çalışmalarının ne aşamada olduğu sorusu üzerinde fabrikanın kurulacağı yerin halen belli olmadığını açıkladı. Şu anda Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde bakanlığa bağlı bir kurumda çalışmaların devam ettiğini söyledi. 

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG)  talebinin Bursa’ya yakın olması yönünde olduğunu belirtti. Ancak tesisin büyüklüğünden Bursa’da uygun arazi bulmakta zorlandıklarını kaydetti. Bilecik’te fabrika kurulma ihtimali içinse bu konuda karar hakkını TOGG’na bıraktıklarını söyledi.

Gençlere Teknolojik Destekler
Kendisi de bir uçak mühendisi olan Büyükdede, uçak endüstrisinin gelişimi için çalışmaya devam edildiğini söyledi. Yerli mühimmat üretiminden sonra uzay çalışmalarına da başlandığını belirtti. Kurulan uzay ofisi ile çalışmalara başlayacak. Bunların yanı sıra Bilişim Vadisi’nde de gençlerin dijital platformlara geçişi için pek çok imkan olduğunu söyledi. 

Bakanlık olarak gençlerin dijitalleşmesi için çalıştıklarını aktaran Büyükdede, gençlerin yeni sanayi 4.0'a adapte olması için çözümler üzerinde çalıştıklarını belirtti. Yazılımcılar için çıkarılacak olan yönetmeliğin de yakında hazır olacağını söyledi. gençlerin tüm bu gelişmelere çok hızlı adapte olacaklarına ve dünyadaki trendleri yakalayacaklarına olan güveni  de dile getirdi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@