Yerli Malına Teşvik Eden Etiket Düzenlemesi Yürürlüğe Girdi

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni etiket düzenlemesi ile yerli üretim malların tüketilmesi teşvik edilecek.

Yerli Malına Teşvik Eden Etiket Düzenlemesi Yürürlüğe Girdi

Düzenlemenin Ayrıntıları 
Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni tebliğe göre etiket standartları yeniden belirlendi. Bu kapsamda etiketler üzerinde ürünün özelliği, modeli, ayırıcı özellikleri, vergiler dahil fiyatı ve üretim yeri gibi özellikler yer alacak. Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen yerli üretim logosu da yerli üretim malların etiketlerinde kullanılacak. 

Valilikler Denetleyecek
Yayınlanan bu tebliğin gerektirdiği hususlara uymayan işletmeler hakkında denetimler valilikler aracılığıyla gerçekleştirilecek. Böylelikle tebliğe aykırı uygulamaların kaldırılması da sağlanacak. Ayrıca hangi malların yerli üretim sayılacağı hangilerinin sayılmayacağı hususu da tebliğ içerisinde ayrıntılı bir şekilde belirtildi. Bu maddelere göre gerekli etiket düzenlemeleri işletmeler tarafından yapılacak.

Neden Yerli Malı?
Kurda yaşanan dalgalanmalar yurtdışından ithal edilen mallara zam gelmesine neden oldu. Bu sebeple yerli malının önemi daha da çok arttı. Böylelikle yerli üreticilerin de iflas etmemesi için de bu düzenleme son derece önem arz etmektedir. 

Yerli malı logosu ile yeni etiket düzenlemesinin nasıl bir etki yaratacağı ise merak ediliyor. Eğer beklenen etki oluşursa ülke ekonomisine ciddi bir kazanç sağlanmış olacaktır. Etiket düzenlemesinin Resmi Gazete’de yayınlanması ile birlikte işletmeler gerekli düzenlemeleri yapmaya başladılar. Yeni haftaya tamamen hazır bir şekilde başlayacak olan işletmeler müşterilerini bekliyor.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ademoğlu
Ademoğlu - 9 ay Önce

Öğretmenliğimde, öğrencilerimle "yerli malları haftasını" anlamına uygun kutladık. Onlara bunun önemini öğrettim. Hayatımda kendim uyguladım, eşim de aynı hassasiyeti gösterdi. Millet olarak bu uygulamayı desteklemeliz. Yerli üreticiler de kaliteyi uygun satmalılar.