YEP’e Göre Kiracıları Etkileyecek Olan Ayrıntılar

Yeni Ekonomi Programı'na göre artık kira artışları üretici fiyat endeksine değil, tüketici fiyat endeksine göre yapılacak.

YEP’e Göre Kiracıları Etkileyecek Olan Ayrıntılar

YEP’de Emlak Düzenlemesi

3 yıllık ekonomik programın açıklanması ile emlak alanında da düzenlemeler yapıldı. Bundan sonra kira artış oranına üst sınır tüketici fiyat endeksine belirlenecek. Bu kararın alınmasında üretici fiyat endeksinin döviz kuru ve emtia fiyatlarındaki dalgalanmalara duyarlılığının yüksek olması etkili oldu. Döviz kurunda yaşanan fahiş artış yüzünden kiracılar da zor durumda kaldı.

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan bu kararın çok yerinde olduğunu ifade etti. ÜFE’deki yüksek artışlar sebebiyle bu sene kira artışlarının %19’lara çıktığını söyledi. Bu yüzden vatandaşı koruyacak önlemler alınmasının şart olduğunu söyledi. Kiracının ekstra maliyetlere katlanacak gücü olmadığını söyledi.

Gayrimenkuller Gerçek Değerinden Satılacak

Kurulması planlanan taşınmaz değerleme sistemi ile gayrimenkul envanteri tutulacak. Sistem kurulursa artık tapuda değeri düşük göstererek daha az vergi ödeme dönemi sona erecek. Tapu harçları ve emlak vergileri gayrimenkulün sistemdeki değeri üzerinden hesaplanacak. Böylece yalan beyan dönemi sona erecek.

Başkan Taylan bu gelişmeyi de değerlendirdi. Vatandaşı yalan beyanda bulunmaya sevk edenin tapu harçları ve emlak değerlerinin yüksek olması olduğunu hatırlattı. Bu geçici önlemler yerine tapu harçlarının düşmesi gerektiğini söyledi. Büyükşehirlerde vergi oranlarının iki kat olmasının büyük külfet olduğunu söyledi.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE