Yeni Yılda Ekmek Fiyatları

Türk Gıda Kodeksi tarafından 2018 ekmek gramajları ve fiyatlarına ilişkin açıklama geldi. Yapılan değişiklik ile artık tek gramajda ekmek olmayacak.

EKONOMİ 01.01.2018, 18:09
Yeni Yılda Ekmek Fiyatları

Ekmek çeşitleri 200 gramdan başlayarak 10’ar gram halinde yükseltilebilecek. Bu uygulama ile israfın önlenmesi amaçlanıyor. 

Ekmek fiyatları da yeni uygulama ile farklılık gösterdi. Daha önce tüm ekmekler 250 gramdı ve 1 liraya satılıyordu. Şimdi 200 gram ekmek üretilerek 1 liraya satılırken, 250 gram ekmek 1.25 liraya satılacak. 

Ekmekte Yeni Dönem

Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği’nde yapılan değişiklik 1 Ocak itibariyle yürürlüğe girdi.  Bugünden itibaren ekmek 200 gramdan başlayarak 10’ar gram halinde yükseltilebilecek. Bu uygulama amaç herkesin yiyeceği kadar ekmek alması ve israfın önüne geçilmesi. 

Ülkemizde günlük 90 milyon 900 bin ekmek üretiliyor. Bu ekmeklerin yaklaşık 6 milyonu ise israf oluyor. Yapılan değişiklik ile israfın 4 milyon 900 bine düşürülmesi bekleniyor. Uygulama henüz bugün başlıyor. İlerleyen zamanda tüketicinin memnuniyetinin yanı sıra israfa olan etkisi de belli olacaktır. 
İsteyen İller Uygulayacak

Ekmek fiyatları ilden ile değişiyor. Bu değişikliğin yapılması ile de uygulama illerin inisiyatifine kalmış durumda. yani yeni uygulama her ilde aynı şekilde uygulanmayacak. Bursa, Balıkesir, Kütahya gibi iller bu yeni düzene geçmeme kararı aldı. 

Düzenlemeyle birlikte ekmek yine 1 lira iken 200 grama düşmüş olacak. Bu duruma ise esnaf, ekmeğe gizli zam yapıldığı için tepkili.

Yorumlar (0)