Yeni Sistemde Bedelli Ücreti Ne Kadar Olacak

Cumhurbaşkanı tarafından detayları paylaşılan yeni askerlik sisteminde bedelli ücreti ne kadar olacak sorusu en çok merak edilen konuların başında yer alıyor.

EKONOMİ 20.02.2019, 08:50
Yeni Sistemde Bedelli Ücreti Ne Kadar Olacak

Başvuru Sayısına Göre Ücretlendirme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde yeni askerlik sistemi ile ilgili önemli açıklamalarda bulunmuştu. Erdoğan her yıl 145 bin kişinin bedelli askerlik sisteminden faydalanabileceğini ve bu uygulamanın kalıcı hale getirileceğini açıklamıştı.  Ancak ücret konusundaherhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak kulislerde konuşulan iddialara göre bedelli askerliğin dövizle askerlik fiyatlarına endekslenmesi konuşuluyor. Böyle olursa 2 bin euro civarında bir ücretin gündeme gelmesi söz konusu olabilir. Ancak talebin yoğun olması durumunda ücretin daha da çok artırılması söz konusu olabilir.

İddialar içerisinde asgari ücrete endekslenmesi de yer alıyor. Buna göre askerlik yapılmayan her bir ay için asgari ücret ödenecektir. Yıllık olarak başvuru sayısının 145 bini geçmesi halinde ne yapılacağı henüz bilinmiyor. Başvuruların yeni yıla aktarılması mümkün olacak mı yoksa bu hak kaybolacak mı bilinmiyor. İşte bu nedenle başvuru ücretlerinin sayıya göre artırılması başvuru sayısını düşürebilecektir. Ancak bu konuda da tartışmalar devam ediyor. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılacak çalışmanın kamuoyuna tanıtılması ile bu sorular yanıt bulacak. Tüm gelişmeleri sitemizden takip edebilir ve böylelikle bedelli askerlik hakkında doğru bilgileri alabilirsiniz. Bu sayede askerlik hizmetini nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@