Yeni 10. Vergi Affı Geliyor

Ak Parti iktidar döneminin 10. vergi affı çalışmalarının başladığı ve önümüzde ki aylarda yeni vergi affının meclise geleceği bilgisine ulaşıldı.

EKONOMİ 23.02.2020, 18:10
Yeni 10. Vergi Affı Geliyor

2020 yılı Türkiye için son derece ilginç bir yıl olmaya devam ediyor. 2019 yılının son çeyreğinde Türkiye ekonomisinin gösterdiği iyileşme sinyalleri ile birlikte 2020 yılının Türk ekonomisi açısından tekrar ayağa kalkma ve yükselişe geçme dönemi olacağı ifade ediliyordu. Esas itibariyle 2020 yılı başlangıcı da tam bu şekilde gerçekleşti. Borsa ardı ardına rekorla kırarak tarihi seviyelere yükselmişti.

Fakat ilk önce ABD ile İran’ın savaş eşiğine gelmesi, daha sonra Çin’de ortaya çıkan ve artık küresel boyutta büyük bir risk unsuru haline gelen Corona virüsü ve son olarak Türkiye ile Rusya arasında yaşanan İdlip gerginliği ile birlikte 2020 yılının ışıltısının kaybolmaya başladığı görülüyor. Düşen enflasyon ve faiz oranlarının halka henüz yansımaması ile birlikte alım gücünün düşük olmaya devam etmesi ekonominin en önemli sorunu olarak görülüyor.

Vergi Gelirleri Düştü Yeni Kaynak Aranıyor

2019 yılında bedelli askerlik, ihtiyaç aknesi ve imar affı gibi gelir kalemleri ile bütçeye hatırı sayılır bir kaynak yaratılmıştı. Bu sene bunların olmaması ve ekonomik yavaşlıktan dolayı vergide istenilen seviyenin uzağında kalınması sebebiyle sıcak para girişini sağlamak amacıyla yeni bir vergi affı çalışmasının olduğu iddia ediliyor.

Vergi tahsilat oranının yüzde 76’lara düşmesi ile birlikte hem bu oranı arttırmak hem de bütçe açığını dengelemek amacıyla Mart ayı ile birlikte yeni vergi affının çalışmalarının başlayacağı belirtiliyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)