Yaşlı ve Engelliler Evlerinden Kira Beyannamesi Verebilecek

25 Mart gününe kadar kira beyannamesi verecek yaşlı ve engelli ev sahipleri için maliye personelleri ev adreslerine kadar gelecek.

EKONOMİ 04.03.2019, 21:55
Yaşlı ve Engelliler Evlerinden Kira Beyannamesi Verebilecek

Alo 189 
Ev sahibi olan kimseler elde ettikleri kira geliri için kira beyannamesi vermektedir. Böylelikle elde edilen gelirden vergi kesintisi yapılmaktadır. Bunun için kira geliri elde eden kişilerin vergi dairelerine giderek beyanname vermeleri gerekiyor. 2019 yılı için yıllık 5.400 lira ve üzeri kira geliri elde edenlerin beyannamede bulunmaları gerekiyor. 

Ev sahibi olan yaşlı ve engellilerin de kira beyannamesi vermeleri gerekiyor. Ancak bu kişiler vergi dairesine gidemeyecek durumda iseler Alo 189 hattını arayarak kira beyannamesini evinden verebilirler. Alo 189 hattını aradıktan sonra adrese maliye personelleri gelmektedir. Böylelikle gelir vergisi tahakkuk etmektedir. Ancak yıllık 5.400 liradan daha az gelir elde eden kimselerin böylesi bir beyanname vermelerine gerek yoktur. Bu da aylık 450 liralık bir kira geliri anlamına geliyor. 

Ev sahipleri eğer kirada oturuyorlarsa bu durumda kazandıkları kira geliri ile ödedikleri kira miktarı mahsup edilecektir. Geriye kalan miktar eğer 5.400 liranın üzerinde olursa bu durumda vergi ödenecektir. Ancak 5.400 liranın altında kalırsa herhangi bir vergi ödenmesine de gerek kalmamaktadır. Dolayısıyla bu hesaplamaların doğru bir şekilde yapılması önem arz etmektedir. Aksi takdirde fazla veya eksik vergi ödenmesi söz konusu olabilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (2)
Huriye Özdemir 1 yıl önce
Çay temizlik elemani olarak çalışmak istiyorum bursa Yıldırım
latif elmalı 1 yıl önce
yaşım 39 iş arıyorum pimapen ustasıyım yedi yıl bi firmada çalıştım işlerde düşüş olunca çıkardılar şimdi is arıyorum ne iş olsa sonuçta bi ailemiz var bakacak çocuklarımız var .temizlik şirketlerinde olsun karayolarinda taşeron firmalarinda olsun çalışırım ilgilenler için teşekkür ederim