Yaş Meyve ve Sebze İhracatının Yüzde 10’u Hava Kargo İle Yapılacak

Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Rıza Seyyar, müşteriye kısa sürede ulaşmanın yaş sebze ve meyve ihracatındaki önemine değindi. Bu yüzden hava kargo uçakları ile ithalat yapılmaya başlanacağını ifade etti.

EKONOMİ 13.01.2018, 18:05 13.01.2018, 18:29
Yaş Meyve ve Sebze İhracatının Yüzde 10’u Hava Kargo İle Yapılacak

İhracat Hava Kargo ile Yapılacak

Turkish Cargo İzmir Kargo Müdürü Faik Deniz ve Ege İhracatçı Birlikleri bir araya gelerek 2017 yılının kritiğini yaptı. Yaptıkları anlaşma ile 2017’de yoğun olarak hava kargo uçağı kullanıldığını ifade ettiler ancak yeterli olmadığına da değindiler. Orta vadede yaş meyve ve sebze ihracatının 2018’de yüzde 10’unun hava kargo ile yapılması gerektiğini ifade ettiler. 

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, taze kiraz ve üzüm ihracatında hava kargonun önemine değindi. Şili’nin kiraz üretiminin yüzde 98’ini hava kargo ile ihraç ettiğini belirttiler. Raf ömrü kısa olan taze meyvelerde hızın önemine dikkat çekerek, hava kargo ile ihracat arttırmak gerektiğini belirttiler. 

Uzun Süre Tazeliği Korumalıyız

Seyyar, uluslararası pazarda yer almak için ürünlerin daha yüksek fiyata satılmasını sağlamak gerektiğini ifade etti. Bunun için meyvelerin tazeliğini korumak, bugün yola çıkan ürünlerin yarın dünyanın diğer bir yerinde sofralara gelmesini sağlamanın önemine dikkat çekti. Bunu sağlamanın yolu ise hava kargodan geçiyor. Bu şekilde ürünlerin tazeliği bir hafta daha korunacaktır.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@