Yargıtay’dan Tüketici Lehine Yüksek Faiz Kararı!

Yüksek faizli konut kredisi çektiği için mağdur olan tüketici hakkında Yargıtay tarafından lehe karar verildi.

EKONOMİ 07.06.2018, 00:20
Yargıtay’dan Tüketici Lehine Yüksek Faiz Kararı!

Faiz Üzerinden Haksız Kazanç

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz yaptığı basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Bankaların mevduat, kredi ve kredi kartı konusunda aralarında uzlaşarak yüksek faizi kullanıp tüketici üzerinden yüksek kazanç sağladıkları tespit edildi. 21 Ağustos 2007 ve 22 Eylül 2011'de tam 12 banka bu şekilde kazanç sağladı. Bu bankalar rekabet kanunu da ihlal ettiler. Bu uygulama karşısında 2013 yılında bankalara ceza kesildi.

İşte bu olaydan kaynaklı olarak mağduriyet yaşayan pek çok tüketici var. Başkan Yılmaz bu konuda tüketicilerin tek tek hak aramasının zaman ve hak kaybı olduğunu ifade etti. Bunun yerine devletin yasal düzenleme yaparak tüketicinin yaşadığı haksızlığın giderilmesini istedi. Akis takdirde her bir tüketicinin tek tek hakkını arayacağını belirtti.

Mahkeme Tüketiciyi Haklı Buldu

Bu konu hakkında dava açan bir tüketiciyi Gemlik Asliye Hukuk Mahkemesi haklı bulmuştur. Mağduriyetinin bir katı kadar eklenmesi suretiyle giderilmesine karar vererek 5.035 TL’nin iadesine hükmetmiştir.

Başkan Yılmaz tüketicilerin mağduriyetlerinin 3 katına kadar giderilmesini isteme hakları olduğunu ve tüketicinin hakkını aramasını istedi. Tüketicinin mağduriyetinin parasal sınırına göre tüketici hakem heyeti ya da mahkemelerine başvurmalarını önerdi. Yüz bin liralık konut kredisi çeken tüketicinin on bin liradan fazla yüksek faiz ödediğini de hatırlattı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)