Yapılandırma İle Milyonlarca Vatandaşın Borcu Silinecek

Kamuya olan borcunu ödemeyen vatandaşlar 31 Temmuz’a kadar başvuru yaparak borçlarını yapılandırabilecek.

EKONOMİ 03.07.2018, 21:43
Yapılandırma İle Milyonlarca Vatandaşın Borcu Silinecek

Şimdiden 2 Milyon Kişi Başvurdu

Vergi borçlarının yapılandırılmasına ilişkin başvurular başladı. Kamuya borcu olan vatandaşlar 31 Temmuz’a kadar yapılandırma yapabilecek. Başvurusu kabul edilenlerin borcunun faizi sıfırlanacak. Borcunu peşin olarak ödeyenler ise Yİ-ÜFE’nin yüzde 10’unu ödeyecek.

Vergi borçlarının yapılandırılması için başvurular devam ederken şimdiye kadar 2 milyon kişi başvuru yaptı. Başvurular Temmuz sonunda biterken ödemeler ise Eylül ayında başlayacak.

Hangi Borçları Kapsıyor

Kamu borçlarının yapılandırılması 31 Mart 2018 ve öncesinde yapılan borçlanmaları kapsıyor. Sigorta primi, vergiler, askerlik cezası, trafik cezası, su borcu, öğrenim kredileri, idari para cezaları ve daha pek çok kamuya olan borç kalemleri bu kapsamda yapılandırılıyor.

Yapılandırma ile borçların faizi silinirken, ilk taksitin peşin ödenmesi halinde asıl borcun %90’undan vazgeçilecek. İki taksitte ödeyenlerde %50’den vazgeçilecek. Taksitli ödemeler için de ana para ve Yİ-ÜFE hesabına göre ödeme planı çıkarılacak.

Yapılandırmadan yararlanmak isteyen vatandaşlar SGK borçları için bizzat ya da posta yoluyla SGK il müdürlüklerine başvuru yapacak. Maliyeye olan borçlar için internet üzerinden GİB web sayfasından ya da mobil uygulamasından başvuru yapılabilecek. Dileyenler ilgili vergi dairsine giderek bizzat veya posta yoluyla başvuru yapabilecekler. Başvuruların alınacağı son gün 31 Temmuz 2018 Salı günü olacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)