Vergiyi Az Ödemek İçin Bu İndirimleri Unutmayın

2018 yılı gelirlerini beyan edecek olan Basit Usul esnaflar bu ay vereceğiniz beyannamelerinizde kazancınızdan hangi indirimlerin yapılabileceğini biliyor musunuz?

EKONOMİ 03.02.2019, 14:11 03.02.2019, 14:22
Vergiyi Az Ödemek İçin Bu İndirimleri Unutmayın

Basit Usul adını verdiğimiz vergilendirme yöntemiyle vergi ödeyecek olan esnaflar için 2018 yılı kazançları üzerinden kanuni indirimler yapılarak beyanlarını bu ayın 1 ile 25 i arasında verecekler.

Basit Usul Beyannameler Nasıl verilecek?

Beyannameler 1 Şubat ile 25 Şubat tarihleri arasında yeni uygulamaya geçilen defter-beyan sisteminden elektronik olarak verilecek.

2019 Yılı Beyanınızda Kazanıcınızdan İndirebileceğiniz İndirimler Nelerdir?

Basit usul esnaflarımız 2018 yılındaki net ticari kazançlarından 9.000 TL kazanç indirimi yapabilirler, ayrıca genç girişimcilere özel devlet teşvik amacıyla 29 yaşının altında olan ve ilk defa basit usul vergi mükellefi olanlar için 3 yıl boyunca kazançlarından 75.000 TL kazanç indirimi yapılabilmesi imkanı sağlamıştır. Basit usul mükelleflerden %40 ve üzerinde engeli olanlar kazançlarından engellilik indiriminden faydalanabilmekte ve son olarak vergiye uyumlu mükelleflere sağlanan %5 oranında vergi indiriminden faydalanabilmektedir.

Basit Usul Vergilerinizi Ne Zaman ve Nereye Yatırabilirsiniz?

2019 yılında ödeyeceğiniz Basit Usul ödemelerinizi iki eşit taksit halinde,

Birinci taksit ödemesinin son günü 28 Şubat 2019,

İkinci taksit ödemesinin son günü ise 1 Temmuz 2019 dur.

Vergilerinizi Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi olan www.gib.gov.tr internet adresinde interaktif  Vergi Dairesi, İnternet Vergi Dairesi, ve Gelir İdaresi Başkanlığı mobil uygulaması üzerinden anlaşmalı bankaların banka kartları veya banka hesabınızda yatırabileceğiniz gibi anlaşmalı bankaların şubelerinden, alternatif ödeme kanalları olan internet bankacılığı, telefon bankacılığı, mobil bankacılık gibi ödeme kanallarından, PTT iş yerlerinden ve tüm vergi dairelerinden ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı ile yapacağınız ödemelerde özellikle Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi olan www.gib.gov.tr adresi üzerinden ödeme yapılması gerekmektedir.

Basit Usul Vergilendirmenin Kolaylıkları Nelerdir?

Kazancı basit usulde tespit edilen mükellefler defter tutmazlar,

Basit Usul mükellefler vergi tevkifatı yapmazlar ve muhtasar beyanname vermezler,

Basit usul mükellefler geçici vergi beyannamesi vermezler ve geçici vergi ödemezler,

Basit usulde vergilendirilen mükellefler satışları ve yaptıkları hizmetler karşılığında aldığı bedel veya ücret üzerinden Katma Değer Vergisi hesaplamazlar,

Basit usul mükelleflerin alış belgeleri ve satış belgelerinin kayıt altına alınması ise Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler veya meslek odaları tarafından yapılmaktadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@