Vergi Borçlarını Ödeyemeyenlere Devletten Bir Fırsat Daha

Vergi borçlarını af kanunu kapsamında yapılandırıp bu vergi borçlarını vadesinde ödeyemeyen kişiler için borçlarını Şubat ayının sonuna kadar ödeyecek.

EKONOMİ 30.12.2018, 14:08
Vergi Borçlarını Ödeyemeyenlere Devletten Bir Fırsat Daha

Vergi dairelerine olan borçları sebebiyle haciz işlemlerine maruz kalan ve borçlarını af kanuna göre ödeme planına bağlayan kişiler için yapılan yeni düzenleme ile borçların 2019 yılı Şubat ayının sonuna kadar ödenmesi ve borçların yeniden yapılandırması yönünde yapılan düzenleme kanunlaştı.

Bu düzenlemeye göre vergi borçlarını düzenli ödeyemeyen vergi mükellefleri ve kamuya borçlu olan vatandaşlar (KYK Kredi borcu, iaşe bedeli vs..) bulundukları yerdeki Vergi Dairesine başvurmaları halinde yapılandırma kapsamında ödeyemedikleri borçlarını  ve yapılandırma borçları dışında kalan borçlarını 6183 sayılı kanuna göre dairenin kabul etmesi halinde yapılandırabilecektir.

Türkiye Büyük Millet Meclisine daha önce verilen kanun teklifi ile 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına ilişkin kanuna geçici madde eklenerek yeni düzenleme yasalaştı ve resmi gazete yayımlandı.

Madde hükmü şöyle Bu kanun hükümlerine göre yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle ödenmesi gereken tutarları süresinde ödemeyerek bu bu kanun hükümlerini ihlal edenler ihlale neden olan tutarları, 2019 yılı Şubat ayı sonuna kadar ödemeleri gerektiği tarihten ödeme tarihine kadar geçen süre için geç ödeme zammı ile birlikte ödemeleri şartıyla bu kanun hükümlerinden yararlandırılır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)