Vatandaş En Çok Teknoloji Ürünlerine Para Harcadı

Tüketici teknolojisi ürünleri pazarı önceki yıla göre büyüyerek 61 milyar lira ciro yaptı. En Çok Telekomünikasyon Sektörü Kazandı...

EKONOMİ 10.03.2019, 22:19
Vatandaş En Çok Teknoloji Ürünlerine Para Harcadı

Araştırma kuruluşu GfK Temax verilerine göre 2018 yılında tüketici harcamaları önceki yıla göre yüzde 11,6 artarak 61 milyar liraya ulaştı. Pazarda en büyük payı alan telekomünikasyon sektörü oldu. bu sıralamayı beyaz eşya, tüketici elektroniği ve küçük ev aletleri takip etti. 

Kurlardan dolayı fiyat artışı olması ve taksit sınırı gelmesi yüzünden bilgi teknolojileri ve telekomünikasyon sektörü önceki yıla göre daraldı. Akıllı telefon sektörü önceki yıla göre yüzde 21 daraldı. Masaüstü ve dizüstü bilgisayar satışları da daraldı. Akıllı saat ve mikrofonlu kulaklıklar konumunu korudu. Oyun bilgisayarları ve ultra ince bilgisayar satışları artış kaydetti. Tüm bunlara rağmen en çok ciro elde edilen sektör telekomünikasyon olmaya devam etti.

Küçük Ev Aletleri Gözde
Beyaz eşya sektöründe en az rağbet gören derin dondurucu ve fırınlar oldu. Gıda hazırlama sektörü ise en fazla büyümeyi kaydetti. Hayatı kolaylaştıran kahve makinesi, blender gibi pratik ürünlere olan talep artış kaydetti. Yüksek çözünürlüklü TV’ler ile smart ürünlerin satışı arttı. Diğer yandan ofis ürünleri sektöründe en çok büyümeyi çok işlevli yazıcılar kaydetti.

Tüketiciler en çok hayatı kolaylaştıran pratik ürünler ile ileri teknoloji ürünlere harcama yapmayı tercih etti.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)