Uzay Madenciliği Dünyadaki İlk Trilyoneri Yaratabilir

Dünyaca ünlü ekonomi kuruluşu Goldman Sachs’a göre yeryüzünde yapılan onca iş koluna rağmen dünyanın ilk trilyoneri uzaydan para kazanacak. Önümüzdeki yıllarda uzay madenciliği her işten daha karlı hale gelebilir.

EKONOMİ 05.05.2018, 23:00
Uzay Madenciliği Dünyadaki İlk Trilyoneri Yaratabilir

Uzay madenciliği olarak adlandırılan bu iş asteroid adı verilen göktaşlarında mineral aramak olarak tanımlanıyor. Yörüngeleri genellikle Mars ile Jüpiter arasında olan bu göktaşlarından bizim Güneş Sistemi içinde bir milyondan daha çok var. Teknolojik olarak bu işi yapabilecek seviyeye gelen ilk şirket büyük bir servetin sahibi olabilir. Göktaşlarında mineral aramak dünyanın en zengin şirketini trilyonerlik boyutuna çıkaracak.

Yasalar Yeniden Düzenleniyor

Bu konuda Avrupa Birliği’nin kabul ettiği uzay yasalarının yeniden güncellemesi de gündemde. Çünkü uzayın şimdilik bir sahibi yok. Fakat küçük bir Avrupa ülkesi olan Lüksemburg uzay madenciliği denince akla gelen ve ciddi araştırmalar yapan Deep Space Industries ve Planetary Recources isimli iki şirkete sürekli fon sağlamaya başladı bile. Lüksemburg geçtiğimiz yıl bir uzay madenciliği yasasını da parlamentosunda kabul etti.

Finans kuruluşlarına göre uzayda mineral arama işini yapacak kazı araçlarının her biri on milyon dolara üretilebilir. Bu yükü dünyaya taşıyacak kargo gemisinin maliyeti ise 2,6 milyar doları buluyor. Bu sektörde esas sorunun psikolojik olduğu açıklanıyor. Sonuçta maden bulmak için dünyada yerin altına inmiyor, uzay gibi havasız bir yere çıkıyorsunuz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)