Usulsüz Faturanın Hesabı Sorulacak

EPDK’tan Tüketiciyi Sevindiren Açıklama Geldi: Dağıtım şirketleri tarafından kesilen usulsüz elektrik faturalarının hesabı sorulacak.

EKONOMİ 16.01.2018, 21:04 16.01.2018, 23:26
Usulsüz Faturanın Hesabı Sorulacak

Bazı aboneler tarafından geçen yılın son günlerindeki elektrik harcamalarının, yeni yıl tarifesine göre faturalandırıldığına ilişkin itirazlar gelmişti. EPDK, bu kişileri sevindirecek bir açıklama yaptı. Bu tür usulsüzlükler yapanlardan hesap sorulacağını ifade etti.

Geçen Yılki Tüketim 2018 Tarifesine Yansıtılamaz

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, tüketicilerinin itirazları hakkında açıklama yaptı. Yeni elektrik faturası tarifesinin 2017 yılı sonuna yansıtılamayacağını, yeni tarifenin 2018 yılı itibariyle devreye gireceğini ifade etti. Fatura hesaplama yönteminin ve mevzuatın yeterince açık olduğunu söyleyen Yılmaz, geçen yılki tüketimin 2018 tarifesinden faturaya yansıtılamayacağını ifade etti. Aykırı şekilde işlem yapan şirketlere bunun hesabının sorulacağını ifade etti.

Fatura Şirketlerinden Hesap Sorulacak

EPDK Başkanı Yılmaz, tüketim döneminin uzun olması ya da fiyatlarda artış olmasının tüketiciye yüksek fatura olarak yansıtılamayacağını ifade etti. Bu konuda elektrik dağıtım şirketlerini uyardı. Kullanılan elektriğin o an yürürlükte olan mevzuata ve tarifeye göre ücretlendirileceğini, bu konuda bir tereddüt olmadığını ifade etti.


Aralık ve Ocak ayına ait tüketimlerin hesabının ise yüksek tarife üzerinden ücretlendirilmeyeceğini söyledi. her iki ayın ortalama bedeli dikkate alınarak, fatura kesim tarihindeki fiyattan hesaplanması gerektiğini ifade etti.

Usulsüz fatura kesildiğine ilişkin şikayetçi olan tüketicilerin EPDK ya da elektik dağıtım şirketlerine yazılı olarak başvurarak şikayetçi olmalarını istedi. Tüketiciyi koruyacaklarını ifade etti. 
 

Yorumlar (0)