Ünlü Marketlere Fiyat Soruşturması Başladı

Fiyatlardaki dalgalanmalardan ötürü Rekabet Kurumu, 23 ünlü markete sebze ve meyve fiyatları soruşturması başlattı.

EKONOMİ 05.03.2019, 19:11
Ünlü Marketlere Fiyat Soruşturması Başladı

Fiyatlara Takip
Rekabet Kurumu tarafından Türkiye’nin önde gelen market zincirleri için inceleme başlatıldı. A101, BİM, ŞOK gibi uygun fiyatları ile tanınan marketlerin yanı sıra Migros, Carrefour gibi ünlü marketler de bulunuyor. Listedeki 23 market zinciri ülkemizin en çok ciro yapan marketlerindendir. Tüm bu marketlerde su, yaş sebze ve meyve takip edilecek. Bu ürünlerin perakende satış fiyatı belirlenirken rekabete aykırı davranışlarda bulunulup bulunulmadığı hususları incelenecek.  Açılan soruşturma ile 4054 sayılı Kanun’un 4. ile 6. maddelerini ihlal edip edilmediği araştırılacak. 

Fiyatlar Neden Yüksek?
Dolar krizinin atlatılmasından sonra sebze ve meyve fiyatlarındaki artış vatandaşı sarstı. Yüksek enflasyonla mücadele edilirken, en büyük fark yaş meyve ve sebze fiyatlarında yaşandı. Mevsim sebzelerinde bile yüzde 100’ü aşan zamlar yaşandı. Bunun üzerine önlem almaya çalışan hükümet tanzim satışlarını devreye soktu. Bu satışlarda fiyatları bir nebze aşağı çekerek vatandaşa ucuz sebze meyve sunmak için çalışmalar başladı. Böylece marketlerin manav reyonlarında da fiyatların düşürülmesi hedeflendi. Ancak marketlerde beklenen düşüş yakalanamayınca fiyatların incelenmesi için soruşturma başlatıldı.

Rekabet Kurumu tarafından başlatılan soruşturma ile fiyatların gerçekten orantılı olup olmadığı araştırılacak. Marketçiler fiyatların maliyete oranla normal olduğunu ileri sürüyor. Bu soruşturma ile durum açığa kavuşacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)