Ülkenin Depoları Ucuz Petrolle Doldu

Dünya genelinde petrol fiyatlarının yere çakılması ile ülkeler ucuz petrol stoku yaptı. Türkiye de tüm depolarını doldurdu.

EKONOMİ 24.04.2020, 11:54
Ülkenin Depoları Ucuz Petrolle Doldu

70 Günlük Petrol Var

Korona virüs salgının petrol fiyatlarını çok yakından etkiledi. Petrole olan talep azalınca fiyatlar da yere çakıldı. Dünya çapında günlük petrol ihtiyacı 30 milyon varile kadar düştü. Üretimi kısma kararı alınsa da petrol fiyatlarının düşüşü önlenemedi.

İşte yaşanan bu gelişmeler petrol üretimi kısıtlı olan ülkelerin pozisyon almasını sağladı. Başta dünya devleri ABD ve Çin olmak üzere pek çok ülke petrol ucuzken depolarını doldurdu. Hatta dünyada petrol depolama kapasitesinin tamamen dolu olduğu düşünülüyor.

Dünya depolama yaparken Türkiye de boş durmadı. Rafineriler ile akaryakıt dağıtım şirketleri tüm depo ve tanker gibi depolama alanlarını tamamen doldurdu. Türkiye’de de petrol depolayacak bir alan kalmadı. Bu depolamalar ile toplamda 7 milyon metreküp kadar petrol depolandığı düşünülmektedir. Ülkemizde günlük petrol tüketiminin 100 bin metreküp olduğu düşünülürse bu depolar 70 gün boyunca yetecektir.

Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) ve Irak boru hatları ise petrolün ülkeler arasında transferi için kullanılmaktadır. Bu nedenle buradaki hatlar Türkiye tarafından kullanılamamaktadır. Buraların kullanımı şu anda petrol ihracatçısı ülkeler Irak ve BTC ortaklarındadır. Buralar kullanılabilseydi Adana-Ceyhan’da 13-14 milyon varillik depo kapasitesi bulunmaktadır. Ancak sadece şu anki depolar ile bile 2 aydan fazla yetecek kadar petrol mevcuttur.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)