UCUZ ELEKTRİK DÖNEMİ BAŞLIYOR

Elektrikte serbest tüketici olabilmek için belirlenen tüketim limitinin 1600 kWh’den 1400 kWh’ye düşürülmesi ile milyonlarca abone daha ucuza elektrik kullanabilecek.

EKONOMİ 30.12.2019, 15:58
UCUZ ELEKTRİK DÖNEMİ BAŞLIYOR

Son dönemde elektrik fiyatlarına yapılan zamlar sonrasında vatandaşların çok büyük bir bölümü çok yüksek gelen ve bütçelerini zorlayan elektrik faturalarından şikâyet ediyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu EPDK 2020 yılı için aldığı karar doğrultusunda elektrik abonelerinin serbest tüketici olmaları için belirlenen kullanım limitinde değişikliğe gitti. 2019 yılında 1600 kWh olan bu limit 2020 yılı için 1400 kWh’e indirildi. Bu sayede milyonlarca vatandaş daha ucuza elektrik kullanma şansına sahip olacak.  Yapılan hesaplamalara göre bu yeni düzenlemeden aileleri ile birlikte 20 milyona yakın kişinin faydanalabileceği belirtiliyor.

Tüketiciler Dağıtım Firmaları İle Özel Anlaşama Yapabilecekler

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumumun kararı ile çok sayıda kullanıcı elektrik dağıtım şirketleri ile yapacağı abonelik anlaşmaları ile daha ucuza elektrik kullanma imkanına sahip olacak. 2019 yılında ki 1600 kWh tüketim limitinden dolayı pek çok kişi bu düzenlemende yararlanamıyordu. Son yapılan bu düzenleme ve dağıtım firmaları arasında ki rekabet ile birlikte orta vadede tüketicilerin yüzde 10 ile 15 arasında değişen miktarlarda daha ucuza elektrik kullanabilecekleri ön görülüyor. Son yapılan zamlar sonrasında ortalama 100 TL elektrik faturası ödeyen kullanıcıların 140 TL gibi bir bedel ödedikleri belirtiliyor. Bu sebeple bu yeni düzenlemeye ilginin oldukça yoğun olması bekleniyor.

Yorumlar (0)