Ücretsiz İzin Yerine Kısa Çalışmaya Başvurun

Türk-İş Sendikası 3 ay boyunca işçi çıkarmanın yasak olduğu dönemde işverenlerin ücretsiz izin yerine kısa çalışma ödeneğine başvurması gerektiğini açıkladı.

EKONOMİ 19.04.2020, 21:06
Ücretsiz İzin Yerine Kısa Çalışmaya Başvurun

İşçileri Zora Sokmayın

Çıkartılan yeni düzenlemeler ile 3 ay boyunca işçi çıkartmak yasaklandı. Durum böyle olunca bazı işverenler dükkanlarını kapatarak işçilerine de ücretsiz izin verdi. Bu durum karşısında devlet harekete geçti ve kısa çalışma ödeneğini getirdi. Bu ödenek sayesinde çalışamaz durumda olan işyerlerinin korunması amaçlandı. İşverenlerin başvurması sonucu kısa çalışma ödeneği değerlendirilmektedir. Başvurunun onaylanması durumunda çalışanlara ücretlerinin bir kısmı ödenmektedir. Bu sayede işverenin yükü azaltılmakta ve işçinin de daha düşük bir gelire mahkum olmasının önüne geçilmektedir.

Türk-İş Sendikası işverenlerin bu uygulamadan faydalanmayıp doğrudan ücretsiz şzşn yoluna başvurması durumunda şikayet edilmesi gerektiğini vurguladı. Üyelerini bu konuda uyaran sendika konfederasyon olarak konunun takipçisi olacaklarını da ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalarda çok sayıda firmanın başvuruda bulunduğu ve başvuruların büyük kısmının kabul edildiği açıklanmıştı. Geriye kalan firmaların başvuruları da değerlendirilmeye devam ediyor. Başvuruların kabul edilmesi durumunda geriye dönük olarak ödemeler de yapılacaktır. Küçük işletmelerin bazıları bu konuda gerekli bilgiye sahip olmadıkları için başvuru yapmayı ihmal etmektedirler. Çalışanların bu konuda firmaları uyarması ve gerekli işlemlerin derhal başlatılmasını sağlaması gerekmektedir. Zira kısa çalışma ödeneği için işçiler herhangi bir başvuruda bulunamıyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)