UBER Artık Vergi Verecek

Vatandaş tarafından tercih edilse de taksicilerle sık sık sorunlar yaşayan UBER, tepkileri azaltmak için artık vergi vererek faaliyet gösterecek.

UBER Artık Vergi Verecek

UBER Normalleşiyor Mu?
Küreselde oldukça sık kullanılan UBER, 4 sene önce Türkiye pazarına girdi. Mobil uygulama ile taksi ya da şoförlü lüks araç kiralama hizmeti sunuluyor. Vatandaş için alternatif ve kolaylık olan bu uygulama, taksiciler tarafından ise büyük tepki görmüştü. Siyasetin de gündemine oturan UBER için Cumhurbaşkanı Erdoğan “Ben UBER tanımam” çıkışında bulunmuştu. 

UBER yeni bir hamlede bulunarak artık e-fatura sistemine geçtiğini duyurdu. Akıllı şehir standartlarını yakalamak ve yolculara güvenilir ulaşım sağlamak için bu adımı attıklarını açıkladı. Tüm mevcut UBERXL sürücü ortakları artık e-faturaya geçti. 

Maslak Vergi Dairesine Ödeme Yapılmaya Başlandı
UBER Türkiye’de faaliyete başladığından beri taksiciler tarafından büyük eleştirilere maruz kalıyor. Hatta anlaşmazlık şiddet boyutlarına bile varıyor. UBER’e karşı en büyük eleştiri de vergi ödemediği noktasında yapılıyordu. İşte bu eleştirilere son verecek olan hamle yapıldı ve artık UBER e-fatura keserek vergi ödeyecek. Bu kapsamda Maslak Vergi Dairesi’ne ilk vergi ödendi. Türkiye’den elde edilen kazancın %20’lik komisyonun vergisi ödendi.

Bu gelişme UBER’in uygulamada daha güvenilir ve tercih edilir olmasını sağlayacaktır. Ancak taksicilerle olan polemiği azaltmak yerine ateşleyebilir. Çünkü bu gelişme ile UBER normalleşecektir. Bu hamlenin uygulamadaki sonuçları yakında görülmeye başlanacaktır.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE