TÜSİAD Başkanı'ndan Asgari Ücret Değerlendirmesi

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, 2019 yılında yatırımların artması ve krediye erişimin kolaylaşması için bankaların bilançolarının temizlenmesi gerektiğini belirtti.

EKONOMİ 26.12.2018, 21:15
TÜSİAD Başkanı'ndan Asgari Ücret Değerlendirmesi

Asgari Ücret Olumlu Karşılandı
TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, 2019 yılına yönelik ekonomik beklentilerini paylaştı. Bilecik, 2019 yılında büyümenin %1 civarında gerçekleşeceğini beklediklerini aktardı. Enflasyon oranının ise yüzde 17 civarında gerçekleşeceğini beklediklerini aktardı.

2019 yılında yatırım isteğinin artacağını belirten Bilecik, bu sebeple krediye erişimin kolaylaştırılması gerektiğini belirtti. Bunun yapılabilmesi için de bankaların bilançolarında bulunan kirli kredilerin de temizlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yatırımcılara kredi temin edilmesi zorlaşacaktır.

Bilecik, asgari ücretin 2.020 lira olmasının iş dünyası açısından olumlu bir gelişme olduğunu belirtti. Ayrıca asgari ücrete verilen desteklerin de devam etmesi gerektiğini de ifade etti. Hali hazırdaki kur seviyelerinin de iyi olduğunu belirten Bilecik, işsizlik hedefine kısa vadede ulaşmanın zor olduğunu aktardı.

Bilecik, açıklanan 100 günlük eylem planlarında doğru yolda olunduğunu ifade etti. Ancak ekonomik hedeflerin uzun vadeli olması gerektiğine dikkat çekti. Yatırım yapma iştahında artış olduğunu ifade eden Bilecik bu iştahı üzerimize çekmek için çaba sar edilmesi gerektiğini ifade etti. 

Küresel piyasalarda da bir durgunluk olduğunu belirten Bilecik, buna rağmen yatırım yapma isteğinin kabarık olduğunu aktardı. Ayrıca dış ilişkilerin normalleşmesinin de ekonomi için olumlu katkı sunacağı Bilecik tarafından dile getirildi. Bu konuda şuan iyi gittiğimizi de sözlerine ekledi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@