Türklere Konut Satışı Azaldı Yabancılar Rekor Kırdı

TÜİK tarafından açıklanan Eylül ayı konut satış verilerine göre toplamda konut satışı düşerken yabancılara satılan konut artışında rekor kırıldı.

Türklere Konut Satışı Azaldı Yabancılar Rekor Kırdı

%151 Arttı
2017 yılının Eylül ayı ile kıyaslandığında bu yıl konut satışının %9,2 gerilediği TÜİK rakamlarında yer aldı. Bununla birlikte yabancılara satılan konut sayısında cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı. Öyle ki 5 bin barajı aşılarak ayda 5 bin 600 konut yabancılara satıldı. Bu rakamlara göre yabancılara konut satışı %151,1 oranında artış göstermiş oldu. Bunun en temel sebeplerinden birisi de elbette ki kurlarda yaşanan dalgalanmalardır. Türk lirasının değer kaybetmesi ile birlikte çok daha ucuza lüks konutlar bulabilmek mümkün hale geldi. 

En Çok Iraklılar Satın Aldı
Yabancılar arasında konuta en çok ilgi gösteren millet Iraklılar oldu. 1.351 adet konut satın alan Iraklıların hemen arkasından ise Rusya, Suudi Arabistan ve İran vatandaşları geldi. Yabancılara satılan konutlardan her 5 tanesinin 1 tanesi Iraklılara satılmış oldu. 

Cumhuriyet tarihinin yabancıya konut satışı rekoru 2018 Eylül ayı itibariyle kırıldı. Bir sene içerisinde satılan toplam konut sayısının da yeni yıla kadar 30 binin üzerine çıkmasına garanti gözüyle bakılıyor ki şuan bu rakam 24 bin civarlarında seyretmektedir. 2017 yılının toplam rakamının ise 22 bin olduğu göz önünde bulundurulursa bu rakamın çok ciddi bir artış gösterdiğini ifade edebiliriz.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE