Türkiye’ye Giren Kaynağı Belirsiz Para 12 Ayda 18 Milyar Dolar Oldu

Varlık barışı ile yurtdışındaki kazançların Türkiye’ye getirilmesi halinde sebep belirtilmemesi ve vergi ödenmemesi ile kaynağı belirsiz para girişi yaşandı.

EKONOMİ 16.09.2018, 09:18
Türkiye’ye Giren Kaynağı Belirsiz Para 12 Ayda 18 Milyar Dolar Oldu

Gizemli Para Girişi

Son 12 ayda ülkemize giren gizemli para miktarı 18 milyar dolar oldu. Yurtdışındaki şube kazançlarının, tasfiyeden kaynaklı alacakların ülkemize getirilmesi halinde vergi ödenmemesi düzenlemesi gizemli para girişini hızlandırdı.

Gizemli para olarak adlandırılan Net Hata ve Noksan girişi ile cari açıkta da azalma yaşanmış oldu. Temmuz ayı cari açığı 1 milyar 751 milyon dolar oldu. Sadece Temmuz ayında gelen gizemli para girişi 3 milyar dolar olunca cari açık gizemli paralarla azalmış oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre cari açıkta yaşanan %60’lık düşüşün sebebi ihracatın artması değil, gizemli paralar oldu. Diğer yandan ithalatta azalmaya gidildi ve TL’nin değer kaybetmesi sebebiyle ihracatta da artış yaşandı.

Merkez Bankası Ne Diyor?

Merkez Bankası’nın açıkladığına göre kaynağı belirsiz paranın Temmuz ayı net miktarı 2 milyar 983 milyon dolar oldu. Bu sayede açık veren hazine yerine kasaya 2.4 milyar dolar konulmuş oldu. Ülkeye gizemli para girişi son 12 ayın rekorunu kırarak Temmuz ayında toplan 18 milyar dolar oldu.

Merkez Bankasına göre ihracat bedellerinin geç yansıması, turizm gelirleri ve Uluslararası Ödemeler bankası hesaplarının 4 aylık gecikme ile yayımlanmış olması bu tabloya sebep oldu.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@