Türkiye’nin Altın Zengini İstanbul

Türkiye’nin altın zengini kişi başına düşen 654,6 TL’ye tekabül eden 3,2 gram altın ile İstanbul oldu.

EKONOMİ 09.08.2018, 21:35
Türkiye’nin Altın Zengini İstanbul

En Fazla Altın Mevduatı İstanbul’da

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 15 milyon 29 bin 231 nüfuslu İstanbul’da bulunan bankalarda gerçek kişilere ait olan toplamda 9 milyar 838 milyon 155 bin liralık altın mevduatı mevcut. Bu rakamlar İstanbul’un Türkiye'de kişi başına düşen altın mevduatının en fazla olduğu il olduğunu gösteriyor. İstanbul’da kişi başına 3,2 gram yani yaklaşık 654,6 TL’lik altın düşüyor.

İller arasında kişi başına düşen altın mevduatı sıralamasında İstanbul'u takip eden il ise Isparta oldu. Ispartalıların bankada toplam 274 milyon 181 bin liralık altın mevduatı bulunuyor. Kişi başına ortalama 3,1 gram altın düşüyor. Ankara’da kişi başına 2,7 gram altın düşerken sıralamada üçüncü yeri alıyor.

Son Sırada Şanlıurfa

Kişi başına düşen altın mevduatı hesabının en düşük olduğu il ise Şanlıurfa oldu. Kişi başına yarım gram altın bile düşmüyor. Şanlıurfa’yı ise Ağrı, Şırnak ve Iğdır takip ediyor. Listenin sonlarında Doğu illerinin büyük yoğunlukta olduğu görülüyor. Görüldüğü gibi doğu illerinde altın bankaya konulmak yerine yastık altı yapılması tercih ediliyor.

En fazla altını olan iller İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi yerler oldu. Kişi başına düşen altın sıralamasında ise İstanbul, Isparta, Ankara başı çekti.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)