Türkiye, Rusya Ve İran’dan Yerel Para Birimi Anlaşması

Son yıllarda Amerika tarafından yapılan ekonomik saldırıların önüne geçebilmek için Türkiye, Rusya ve İran yerel para birimi konusunda anlaşmaya vardı.

EKONOMİ 09.09.2018, 16:00
Türkiye, Rusya Ve İran’dan Yerel Para Birimi Anlaşması

Ülkemize son zamanlarda Amerika tarafından yapılan yoğun ekonomik saldırıların temelinde döviz kurunun artması gelmekteydi. Bu durum Türkiye ile beraber birçok ülkenin rahatsızlığına sebep olmaktaydı. Ve Sayın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan çeşitli toplantı ve görüşmelerde bu durumu sık sık gündeme getirip artık ülkelerin dolar yerine kendi yerel paraları ile ticaret yapması gerektiğini ifade etmişti.

Bu durumun Amerika’nın elini oldukça zayıflatacağı ve artık ülkelere istediğini yaptırmak için uyguladığı ekonomik savaş konusunda elinin güçsüzleşeceği belirtmekteydi. Bu yönde Türkiye dışında somut bir istek ve adım ise nihayet Tahran’da düzenlenen Suriye konulu zirvede ele alınarak belirli aşamaya gelmiş durumdadır.

3 Ülkeden Ortak Tavır

Tahran’da yapılan toplantılar sonucunda Türkiye, Rusya v İran birbirleri ile olan ticari ilişkilerinde kendi yerel para birimlerinin kullanımına ilişkin anlaşmaya varıldı. Bu uygulamanın nasıl olacağı, detayları, kapsamları ise bu 3 ülke arasında yapılacak toplantılar sonucunda metne döküleceği ve en kısa sürede yazılı anlaşma şeklini alacağı ise yetkililer tarafından ifade edilmektedir.

Türkiye, Rusya ve İran Merkez Bankası Başkanları bir araya gelerek gerekli görüşmeleri hızlı bir şekilde yapacakları ve anlaşma çerçevesinde petrol, doğal gaz, temel ürünler ve bankacılık sektöründe yerel para birimlerinin kullanılmasının planlandığı ifade edilmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@