Türkiye Bunu Konuşuyor! Dev Altın Rezervi Bulundu

Bilecik şehrinin Söğüt ilçesinde Gübretaş şirketine ait olan maden bölgesinde 3.5 milyon onsluk altın rezervi tespit edilirken, alanda kazı çalışmaları hız kazandı.

EKONOMİ 23.12.2020, 10:36 23.12.2020, 16:20
Türkiye Bunu Konuşuyor! Dev Altın Rezervi Bulundu

Türkiye Bunu Konuşuyor! Dev Altın Rezervi Bulundu

Bilecik şehrinin Söğüt ilçesinde Gübretaş şirketine ait olan maden bölgesinde 3.5 milyon onsluk altın rezervi tespit edilirken, alanda kazı çalışmaları hız kazandı.

Gübretaş firmasına ait olan Bilecik şehrinin Söğüt ilçesinde bulunan maden alanlarında, yapılmış olan sondaj işlemlerinin hemen ardından 3.5 milyon onsluk altın rezervi tespit edildi.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı olan Fahrettin Poyraz'ın konu ile ilişkin olarak yaptığı değerlendirmenin ardından maden sahasında çalışmalar hız kazanmaya başladı.

İş makineleri vasıtası ile maden bölgesinde başlatılan çalışmalar havadan görüntülenirken, alan güvenlik koruması altına alınmış bulunmakta.

ALTININ DEĞERİ 6 MİLYAR DOLAR

Diğer taraftan bulunan 3.5 milyon ons rezervin ton karşılığı 108’i aşarken, rezervin bugünkü fiyatla 6 milyar dolarlık (46 milyar lira) parasal değeri bulunmakta.

ARSA FİYATLARI ARTTI

Altın bulunn maden sahasının Bilecik şehrinin ekonomisine büyük oranda katkı sağlaması beklenirken, arsa fiyatları da çok hızlı bir şekilde yükselişe geçti.

Türkiye'de doğalgaz rezervinin bulunmasının ardından büyük oranda altın rezervi heyecanı yaşanmakta.

Halka açık olan Gübretaş'ın Söğüt ilçesindeki maden sahasında yapılan sonda işlemlerinin ardından 3.5 milyon onsluk altın rezervi bulundu.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Poyraz'ın bugün Söğüt'te yer alan altın madeni sahasında gelinen son duruma ilişkin değerlendirmenin ardından maden sahasında çalışmalar hızlandı.

İş makineleri ile maden sahasında başlanılan çalışmalar havadan görüntülenirken, sahada 7/24 3 güvenlik tarafından korunmakta.

Öte yandan 3.5 milyon ons rezervin ton karşılığı 108’i aşarken, rezervin bugünkü kurla 6,5 milyar dolarlık parasal değeri bulunuyor.

"DÜNYADA İLK 5'E GİRECEK"

Bu madenin, dünyada da sayılı madenler arasında yer aldığını vurgulayan Poyraz, "Belki Türkiye'de ilk, dünyada da ilk 5'e girecek yoğunlukta altın değerine sahip. Dünya ortalamalarının yüzde 2-3 civarında olduğu düşünüldüğünde, buradaki ortalama 1 ton toprak yığını içindeki altın varlığı ortalama oranı yüzde 8,6. Bu oran maden sahasının bazı yerlerinde yüzde 12'lere, 14'lere çıkıyor. Sondajlar bunu ortaya koyuyor. Bu da işletme maliyetinin ne kadar düşük olduğu anlamına geliyor" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)