Türkiye Artık Sondaj Yapan 10 Ülkeden Biri

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Melih Han Bilgin, Türkiye’nin Norveç’ten aldığı sondaj gemisi sayesinde artık dünyada derin sondaj yapabilen 10 ülkeden biri olduğunu ifade etti.

EKONOMİ 06.01.2018, 17:01
Türkiye Artık Sondaj Yapan 10 Ülkeden Biri

Güney Kore Yapımı

Türkiye'nin ilk sondaj gemisi, Kocaeli Dilovası açıklarına demirledi. Güney Kore yapımı gemi, Norveç’ten satın alındı. 229 metre uzunluğundaki ve  51 bin 200 groston ağırlığındaki gemi, 2 futbol sahasından bile daha büyük. Bu gemi ile 3 bin metre deniz derinliğinde, 9 bin metre sondaj yapılabiliyor. Sondaj konusunda dünyanın üst klas gemileri arasında yer alıyor. Dünya üzerinde 10 ülke bu şekilde sondaj yapabiliyor. Türkiye de artık bu ülkelere katıldı. 
 
Petrol Bulma İhtimali Denizde Daha Yüksek

Bilgin tarafından bu gemi, basın mensuplarına tanıtıldı. Bu gemilerle denizde yapılan sondaj ile petrol bulma ihtimalinin, karaya göre denizde daha yüksek olduğunu ifade etti. Şu anda Akdeniz’de sismik çalışmaların devam ettiğini ve Barbaros Hayrettin Paşa gemisinin bu amaçla kullanıldığını ifade etti. Bu şekilde toplanan verilerin işlenerek çalışmalar için kullanılacağını ifade etti. 

Kuyu İlk Yarıda Açılacak

Bilgin, derin deniz sondajlarında en büyük sorunun maliyet olduğunu ifade etti. Maliyet için de zaman gerektiğini ifade etti. Bu yüzden sondaj çalışmalarının bitme süresinin ise gemiyle yapılan çalışmalarda daha kısa olduğunu ifade etti. Bu gemilerin her türlü hava koşulunda sabit kalabildiğini ifade etti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@