TürkAkım’da Deniz Etabı Tamamlandı

Türkiye ile Rusya işbirliği ile gerçekleştirilen TürkAkım projesi sürecinde deniz etabı tamamlandı ve açılışı için devlet başkanları bir araya geldi.

TürkAkım’da Deniz Etabı Tamamlandı

En Az 50 Yıllık Proje
Türkiye ile Rusya arasında yapılan görüşmeler neticesinde TürkAkım Projesi’nin hayata geçirilmesine karar verilmişti. Bu proje sayesinde Rusya’nın doğalgazı Avrupa’ya Türkiye üzerinden aktarılacak. Böylelikle ülkemiz de enerji konusunda olası risklerden arındırılmış olacak. Ayrıca doğalgazın daha ucuza temin edilmesi de sağlanacak. 

Proje hakkında açıklamalarda bulunan Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, bu tür projelerin ekonomik işbirliğini geliştireceğini aktardı. öyle ki bu yıl içerisinde Rusya ile Türkiye arasındaki ekonomik ticaret hacminin %26 oranında arttığı da Bakan Novak tarafından dile getirildi. 

İhracatta Ulusal Para Birimi Kullanımı 
Döviz ile dünya piyasalarının tehdit edilmesine karşın Türkiye ile Rusya arasında yapılan görüşmeler neticesinde iki ülke arasında yapılan ticaretlerde ulusal para biriminin kullanılmasına karar verildi. Gelinen noktada ise Rusya’nın Türkiye’ye ihracatında %12, Türkiye’nin ise Rusya’ya ihracatında %40 oranında ulusal para birimleri kullanılmaya başlandı. Böylelikle ülkelerin döviz kurları karşısında daha sağlam bir cephe almaları da sağlanacaktır. 

TürkAkım Projesi önümüzdeki en az 50 yılı kapsayan bir proje olarak hayata geçirildi. Bu proje sayesinde Türkiye ekonomisi ciddi anlamda güçlenecek iken Avrupa ülkeleri de bundan istifade edebilecek. Böylelikle ABD’nin piyasalar üzerindeki baskısı da kırılmış olacak.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE