Turist Sayısında Tüm Zamanların Rekoru Kırıldı

Antalya’ya gelen turist sayısı 5 milyon 832 bin 894 oldu ve böylelikle tüm zamanların rekoru kırılmış oldu.

EKONOMİ 15.07.2018, 23:05
Turist Sayısında Tüm Zamanların Rekoru Kırıldı

%37 Artış Yaşandı

Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından iki ülke arasında ilişkiler bozulmuş ve ekonomi ile turizm bundan ciddi manada etkilenmişti. Nitekim Rusya’nın domates satın almayı bırakması ve aynı zamanda Rus turistlerin Türkiye’ye gelmekten vazgeçmesi Türkiye ekonomisi için ciddi bir zarar oluşturmaya başlamıştı. Ancak ilişkilerin kısa süre içerisinde yeniden eski haline dönmesi ile birlikte ekonomi ve turizmde de hareketlilikler yaşanmaya başladı.

Öyle ki bu hareketlilik turizm sektöründe tüm zamanların rekorunun kırılmasını da sağladı. En son 2014 yılında kırılan bu rekor 2018 yılı 14 Temmuz tarihi itibariyle yeniden kırıldı ve toplamda 5 milyon 832 bin 894 turist Antalya’ya geldi.

Sadece Rus turistler değil aynı zamanda Avrupa’dan gelen turistlerin sayısında da ciddi bir artış yaşandı. Böylelikle Antalya tüm zamanların rekorunu kırmış oldu. Geçtiğimiz 2 yıl boyunca oda fiyatlarının düşmesi ve turist sayısının da ciddi manada azalması sektörün zorlu bir dönem geçirmesine neden olmuştu.

Geçtiğimiz yıl ile bu yılın aynı dönemi kıyaslandığında ise %37’lik bir artışın yaşandığı görülmektedir. Bu ise çok büyük bir artış anlamına geliyor. Bu artışın sürdürülebilir olması durumunda ülke ekonomisine ciddi kazançlar sağlamaya devam edeceğini ifade etmek gerekir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)