Tüketici Kredisi Faizleri Son 20 Yılın En Düşüğünü Gördü

Korona virüsle mücadele kapsamında düşürülen faizlerle tüketici kredisi faizi 2002’den beri en düşük seviyeyi gördü.

EKONOMİ 27.04.2020, 17:30
Tüketici Kredisi Faizleri Son 20 Yılın En Düşüğünü Gördü

Faiz Yüzde 9.45’e Düştü

Korona virüsün vatandaşlara olan ekonomik etkilerinin azaltılması için kredi desteği sağlanmaktadır. Merkez Bankası da aldığı kararlarla faiz indirimine gitmektedir. Alınan bu önlemler sayesinde tüketici kredisi faizleri 2002 yılından beri ilk kez bu kadar düşmüştür.

3 Nisan 2020 tarihinde 16.10 olan tüketici kredisi faizleri, 17 Nisan’da yüzde 9.45’i görmüştür. Merkez Bankasının faiz indirimlerine başlamadan önce tüketici kredisi faizleri yüzde 26.78 seviyelerindeydi. Korona virüs nedeniyle alınan ekonomik önlemler düşüşte çok etkili oldu. Özellikle kamu bankalarının sunduğu temel ihtiyaç destek kredisi faizlerin çok aşağı düşmesini sağladı. Çünkü faiz olarak yüzde 0.49 belirlendi. 

Ticari kredi faizleri de önlemlerden sonra son 5.5 yılın en düşük seviyesini gördü. 10 Nisan’da ticari kredilerde faiz yüzde 10.72 oldu. 

Özel Bankalar Mecbur Kaldı

Kamu bankalarının bu dönemde düşük kredi faizleri sunmasından dolayı özel bankalar da indirime gitmek durumunda kaldı. Korona virüs döneminde kredi hacmi 52 milyar lira arttı. Bu artışın sadece 1 milyarı özel bankalar tarafından sağlandı. Özel bankalara yapılan çağrılar sonuç vermedi ve faizlerde çok cüzi düşüler görüldü. Kamu bankaları ise halen düşük faiz oranı ile kredi vermeye devam ediyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)