TÜBİTAK 24 Bin Lira Burs Verecek

Yurtdışından ülkemize beyin göçü sağlamak amacıyla TÜBİTAK tarafından araştırmacılara aylık 24 bin lira burs verilecek.

EKONOMİ 14.11.2018, 20:40
TÜBİTAK 24 Bin Lira Burs Verecek

Ailelerine de Destek Verilecek
Ülkemizde yetişen bilim insanlarının yurtdışına gitmeleri ve geri dönmemeleri karşısında harekete geçen TÜBİTAK ülkemize gelecek genç araştırmacılara 20 bin deneyimli araştırmacılara ise 24 bin lira burs verecek. Bunun da ötesinde aile geçimi için de 2.250 lira burs alacak araştırmacıların kurumlarına da araştırma ödeneği verilecek. Bu ödenek genç araştırmacılar için 500 bin lira olarak belirlenirken tecrübeli araştırmacılar için 1 milyon lira olarak tayin edildi.

Araştırmacıların kuracakları ekibe dahil olacak doktora öğrencilerine de 4.500 lira burs verilecek. Her bir araştırmacı bu şekilde 5 öğrenciyi kadrosuna dahil edebilecek.

TÜBİTAK bu proje ile yurtdışında araştırma yapan bilim insanlarını ülkemize kazandırmaya çalışıyor. Ancak bu önlem tek başına yeterli olmayacaktır. Bunun yanı sıra ülkemizdeki şartların iyileştirilmesi beyin göçünün durdurulmasına katkı sunacaktır. İşte tüm bu unsurlar bir arada bulunduğu takdirde başarı elde edilebilecek ve bilim insanlarının ülkemize ciddi bir katkı sağlaması mümkün olacaktır. 

TÜBİTAK tarafından hayata geçirilen bu projenin her aşaması da takip edilecek ve araştırmacılardan raporlar istenecektir. Raporların olumlu olması durumunda yardım ve burslardan istifade etmek mümkün olacaktır. Aksi takdirde gelişim gösterilmezse projenin devam etmesinin de bir anlamı kalmamış olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Emreköroglu 2 yıl önce
Bu projeye nasil basvurabiliriz

Gelişmelerden Haberdar Olun

@