Trump’tan Skandal Türkiye Tweeti

ABD Başkanı Donald Trump resmi Twitter hesabından Türkiye ile ilgili skandal açıklamalarda bulundu.

EKONOMİ 10.08.2018, 21:28
Trump’tan Skandal Türkiye Tweeti

Türkiye ile Aramız İyi Değil

Döviz kurlarının hızlı bir şekilde yükselmesinin ardından ABD Başkanı Donald Trump Twitter’dan açıklamalarda bulundu. Trump Türk lirasının güçlü ABD doları karşısında hızlı bir şekilde değer kaybettiğini ifade etti. Buna ek olarak ise alüminyum ve çelik ithalatına da 2 kat vergi uygulaması getirdiğini belirtti. Bu açıklamalar ABD ile Türkiye arasındaki gerilimi daha da artırdı ve dolar kuru hızlı bir şekilde yükselişe geçti. 6,60’ın üzerine çıkan Dolar ardından küçük bir düşüş yaşadı.

Başkan Trump yaptığı tweet paylaşımının sonuna not eklemeyi de ihmal etmedi. Trump bu sıralar Türkiye ile aramız iyi değil cümlesini yazarak durumu özetledi.

Trump’ın aldığı karar neticesinde Türkiye’den ithal edilen çeliklere %50 alüminyumlara ise %20 vergi uygulanacak. Bu uygulamanın amacı her ne kadar yerli üretime yöneltmek şeklinde lanse edilse de bir nevi ticari ambargo anlamına gelmektedir. Dünyada ticaret savaşı başlatan bu kararların ardından Türkiye’nin parasının da hızlı bir şekilde değer kaybettiğini de ifade etmek gerekir. ABD’nin bu kararlarına karşı Çin, Rusya ve İran cephesinden de karşılıklar gelmeye devam ediyor. Ayrıca papaz Brunson krizinin de bu olayları daha fazla tetiklediğini de ifade etmek gerekir. yabancı basının haberlerine göre ise Çarşambaya kadar Türkiye’ye süre verildiği iddia ediliyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)