Torununa Bakan Büyükannelere Destek Projesi 2018 Yılında Devam Edecek Mi

Anne olan kişilerin çalışma hayatına katılımını arttırmak amacıyla torununa bakan büyükannelere teşvik getirilmişti. Yoğun ilgi ile karşılanan bu proje 2018 yılında da devam edecek mi?

EKONOMİ 14.01.2018, 22:16
Torununa Bakan Büyükannelere Destek Projesi 2018 Yılında Devam Edecek Mi

Büyükanne Projesi

3 yaşını doldurmayan torununa bakan büyükanneler için devlet 425 lira destek veriyordu.  Bu destek 12 ay boyunca devam ediyordu. Pilot olarak başlatılan uygulama ile 6500 kişi proje kapsamında  bu ücreti alıyordu. 2017 yılında pilot uygulaması yapılan proje, hayata geçirilip 2018 yılında da devam edecek mi?

Vatandaşlardan projeye yoğun ilgi gösterilmişti. 6.500 aile pilot olarak seçilecekti ancak 105 bin başvuru yapılmıştı. Görüldüğü gibi vatandaş projeden memnun kalmış ancak umduğunu bulamamıştı.

Projenin hayat geçmesi ile çok daha fazla aile bu destekten yararlanabilecek. Pilot olarak başlatılan projenin süresi Mayıs 2018’de dolacak. Bu durum projenin devam edip etmeyeceğini merak ettiriyor.

Maliyet Sebebiyle İş Dünyası Olumsuz Bakıyor

Mayıs ayında sona erecek olan projeye devam etme yetkisi Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığı’nın elinde bulunuyor. Bu konuda kulislerden gelen bilgi ise iş dünyasındaki örgütlerin projeye olumsuz baktığı yönünde. Çünkü bu projeye iş dünyası sponsor olarak maliyetleri karşılamıştı. Yani bütçe ayrılmamıştı. 

Ancak iş dünyası projenin maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle projeye bir yıl daha destek vermek istemiyorlar. Bu konuya ilişkin açıklama önümüzdeki günlerde yapılacak.

Yorumlar (0)