Ticari Araçlara ÖTV Müjdesi

Başbakan ÖTV muafiyetinin tüm ticari araçlara uygulanması için ilgili Bakanlara talimat verdiğini söyledi.

Ticari Araçlara ÖTV Müjdesi

Başbakan Binali Yıldırım esnaf ile bir araya geldi. Başbakan Esnafa Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) nin tüm ticari araçlardan kaldırılması ve Basit usul vergisinin kapsam dışı bırakılması için ilgili bakanlara talimat verdiğini bu konuda çalışmaların başladığını söyledi,

Başbakan Yıldırım Türkiye’nin 81 İlinden gelen Esnaf Odaları Başkanlarına konuştu. Başbakan Ticari araçlarda ÖTV’nin kaldırılacağını söyledi. Böylece esnafa bira daha rahatlama sağlayacaktır.

Geçen yıl yapılan düzenleme ile ticari yolcu ve yük taşımacılığı faaliyeti dolayısıyla Gelir veya Kurumlar Vergisi mükellefiyeti bulunanlar ÖTV den muaf edilmişti. Yapılan düzenlemeden 1.2 milyon aracın faydalanacağı açıklanmıştı.

Ayrıca esnafa uygulanan Basit Usul vergisini kaldırılarak esnaf başka bir sıkıntıdan kurtarmayı amaçlıyor.

Toplantıya Katılan Mersin Esnaf Sanatkarlar odası Başkanı Talat Dinçer yaptığı açıklamada; ‘’ "Özellikle sabahın seyrinden akşamın geç saatine kadar direksiyon başında ekmeğinin mücadelesini veren ticari araç sahibi esnaf sanatkarlarımız için tüm ticari araç alımlarında ÖTV'nin kaldırılması için ciddi bir çalışma başlatıldı. Bunun müjdesinin önümüzdeki günlerde açıklanmasını bekliyoruz.

Yine Başbakanımız el emeği göz nuru esnaf ve sanatkarlarımızın tabi olduğu basit usul verginin tamamen kapsam dışı bırakılması için çalışma yapılması talimatı verdi’’. Dedi.
 
 

YORUM EKLE