Ticaret Bakanı Gıda Fiyatlarında Fahiş Artışın Olduğuna Dikkat Çekti

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Koronavirüs vakasının Türkiye’de de tespit edilmesinin ardından gıda fiyatlarında fahiş artış yaşandığını kaydetti.

EKONOMİ 11.03.2020, 21:30
Ticaret Bakanı Gıda Fiyatlarında Fahiş Artışın Olduğuna Dikkat Çekti

Hepsi Yakından Takip Ediliyor

Koronavirüs vakasının ortaya çıkması ile birlikte bir anda bazı gıda fiyatlarında fahiş artışlar yaşandı. Gıda fiyatlarının yanı sıra maske ve dezenfektan malzemelerinde de ciddi artışlar yaşandı. Bunun üzerine harekete geçen Ticaret Bakanlığı 13 firma hakkında soruşturma başladı. Bakan Pekcan bu firmalardan 9’una ceza uygulandığını belirtti. Eğer bu durum tekrarlanırsa bu durumda cezaların 10 katına kadar çıkabileceği de Bakan Pekcan tarafından ifade edildi. 

Talepler Karşılanacak

Bakan Pekcan, piyasada talebin ciddi bir şekilde arttığını ifade etti. Bu konuda firmalarla görüşen bakanlık biran önce talebin karşılanmasını istedi. Doktorlar ise ülkemizde maske kullanımına gerek olmadığını düşünüyor. Sadece risk altında olanların maske kullanmaları yeterli olacaktır. Ayrıca toplu taşıma gibi insanların birbirleriyle çok yakın ilişki içerisinde oldukları mekanda maske kullanılması yeterli olacaktır.

Virüsün boyutunun çok küçük olmaması da sıradan maske kullanımının yeterli olacağını gösteriyor. Bu nedenle fahiş fiyatlara satılan çok ince gözenekli maskelerden almaya gerek yoktur. Bakan Pekcan, Koronavirüs vakasına karşın fuarları ertelediklerini de duyurdu. Böylelikle yurtdışından gelebilecek olası virüs risklerinin önü alınmış olacak. Özellikle 2 aylık süre zarfında sıkı tedbirler ile sürecin atlatılması yetkililerce planlanmaktadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Nuray camuzcu 13 ay önce
Nuray camuzcu