Terörle Mücadelede Görevli Sivil Memurlara Yemek Parası Neden Ödenmiyor

Terörle mücadelede görevli olan ancak kazandan beslenmesi mümkün olmayan personele yemek parası ödenir.

EKONOMİ 06.03.2019, 22:16
Terörle Mücadelede Görevli Sivil Memurlara Yemek Parası Neden Ödenmiyor

Güçlendirilmiş Yemek Bedeli Ödenmeli
5668 sayılı TSK beslenme kanununa göre terörle yaygın ve yoğun bir şekilde mücadeleye yönelik iç güvenlik harekatı ile görevli birlik personelinin güçlendirilmiş yemek bedeli ile beslenmesi gerekir. Bu birlik kazanla beslenen birlik olmadığı için bu birliklerde görev alan subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşların güçlendirilmiş yemek tutarı ay sonunda ödenir. 
30534 sayılı kazandan beslenmesi olanaksız olan jandarma genel komutanlığı mensubu erbaş ve erlere iaşesi için bedel tahsis edilir ve aybaşında peşin olarak ödenir. 

TSK beslenme kanununa göre Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığında görevli subay, astsubay, uzman erbaş, sözleşmeli erbaş, sözleşmeli er, askeri öğrenci, sivil memur, işçi, erbaş ve erler askeri personeldir. 

Sivil Memur Kapsama Girmiyor Mu?
Terörle mücadelede görevli sivil personel her ne kadar TSK kanununda güçlendirilmiş yemek bedeli ile beslenmesi gereken personel içerisinde yer alsa da kendilerine yemek bedeli ödenmiyor. TSK ilgili mevzuatlara bakıldığında ise askeri personel kavramının içeriğine kimlerin girdiği açıklanmıştır. Bu açıklama içerisinde sivil memurlar da sayılmıştır. Buna rağmen yemek bedelleri ödenmemektedir. Bedellerin neden ödenmediğine ilişkin olarak ilgili kurumlar tarafından mevzuat ışığında gerekli açıklama yapılmalıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Serkan timucin 2 yıl önce
05457202169 23 01 1980 Ankara dogugumluyum kamu görevlisi olarak çalışmak istiyorum