Temmuz Zamlarında Rekor Gelebilir

Kamu görevlilerine her yıl yapılan Temmuz zammı bu sene son 10 yılın rekorunu kırabilir.

EKONOMİ 30.06.2018, 16:39
Temmuz Zamlarında Rekor Gelebilir

Yüksek Enflasyon.

Enflasyon oranının yüksek rakamlarda seyretmesi çalışanların maaşlarına da zam olarak yansıyor. Öyle ki 2018 yılının ilk 5 aylık dönemi dahi dikkate alındığında son 10 yılın en yüksek ikinci seviyesine uylaşıldığı görülüyor. Haziran ayı rakamlarının da yüksek gelmesi durumunda çalışanların maaşlarına rekor düzeyde zam gelmesi söz konusu olacaktır.

Maaşlara yansıyacak olan zam oranının yaklaşık olarak %7 oranında olması bekleniyor. Toplu sözleşmede belirlenen fiyatlara ek olarak enflasyon farkı her yıl ödeniyor. Ancak bu yıl rakamlar rekor seviyeye ulaşacak. Özellikle son ay içerisinde patates ve soğan başta olmak üzere pek çok üründe yaşanan aşırı fiyat artışları da enflasyonu tetikleyen unsurlar arasında yer alıyor.

Seçimler sonrası döviz kurunun ateşi düşse de halen daha ürünlerin fiyatlarında bariz bir iniş yaşanmadı. Ayrıca üreticiler ellerinde kalacaklarını düşündükleri ürünleri ekmekten de kaçındıkları için ürün miktarında bir azalma meydana geldi. Ancak tüm bu sorunların üstesinden gelinmesi için çalışmalar devam ediyor.

Ancak enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından memurların maaşlarına yeni zamlı maaşlar yatırılacak. Dolayısıyla her ne kadar ürünler pahalanmaya başlamış olsa da memur maaşları enflasyon karşısında erimeyecek. Ancak diğer sektörlerde yer alan ücretli çalışanlar için bu durum etkisini daha da çok gösterecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)